12.1 C
Sarajevo
13.05.2025

Na antivladinim protestima u Bjelorusiji slobode lišeno više od 180 osoba

Grupa za zaštitu ljudskih prava u Bjelorusiji saopćila je kako je tokom antivladinih protesta u toj zemlji, slobode lišeno više od 180 osoba.

Protesti su održani u Minsku i drugim gradovima, a okupilo se nekoliko hiljada ljudi. U Minsku, velika grupa građana okupila se u različitim dijelovima grada uprkos nepovoljnim vremenskim uslovima i blokirala pojedine saobraćajnice.

“Susjed za susjeda protiv diktature”, samo je jedan od natpisa koje su demonstranti isticali.

- OGLAS -

“Odlazi, pacove”, uzvikivali su okupljeni referirajući se na predsjednika Aleksandra Lukašenka koji je na čelu države 26 godina.

Masovni protesti u Bjelorusiji, bivšoj sovjetskoj republici u istočnoj Evropi, održavaju se od zvaničnih rezultata predsjedničkih izbora održanih 9. augusta, na kojima je pobijedio Lukašenko.

- Advertisement -

Njegova protivnica Sviatlana Tsikhanouskaya i njene pristalice odbacile su rezultate navodeći kako su izbori namješteni.

Na protestima u nedjelju, policija je još jednom koristila suzavce i zvučne bombe kako bi rastjerala demonstrante u Minsku, dok su pojedinci pretučeni, navodi Centar za ljudska prava Viasna. U saopćenju se navodi i kako je širom zemlje slobode lišeno više od 180 osoba.

U subotu je Tsikhanouskaya, koja je zemlju napustila nedugo nakon izbora i nalazi se u egzilu u Litvaniji, poslala poruku podrške demonstrantima.

“Već smo zajedno prešli dug i težak put. Mi smo ponosni, hrabri, miroljubivi ljudi koji su svjesni cijene slobode i nikada nisu pristajali na život bez nje”, navela je Tsikhanouskaya u videoporuci.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA