Norveška će se pridružiti francuskoj inicijativi za jačanje saradnje evropskih zemalja u oblasti nuklearnog odvraćanja, saopćili su u srijedu lideri dvije države tokom sastanka u Parizu.
Norveški premijer Jonas Gahr Støre izjavio je da će njegova zemlja, zajedno s još devet evropskih država, učestvovati u razgovorima o tome kako francusko nuklearno oružje može doprinijeti sigurnosti i odvraćanju u Evropi.
Govoreći uz francuskog predsjednika Emmanuela Macrona, Støre je rekao da se najveći ruski nuklearni arsenal nalazi na krajnjem sjeveru, nedaleko od norveške granice, zbog čega Oslo pažljivo prati sigurnosnu situaciju u Evropi.
„Rusija posjeduje najveći nuklearni arsenal na sjeveru, svega nekoliko kilometara od Norveške“, rekao je Støre, dodajući da će Norveška i dalje prvenstveno računati na NATO kao ključni stub svoje sigurnosti.
Francuska je početkom marta objavila da su Njemačka, Poljska, Grčka, Nizozemska, Belgija, Danska i Švedska pristale na razgovore o nuklearnoj saradnji s Parizom. Inicijativa bi mogla uključivati zajedničke nuklearne vojne vježbe, razmjenu informacija, kao i mogućnost privremenog raspoređivanja francuskih borbenih aviona „Rafale“, sposobnih za nošenje nuklearnog oružja, u savezničkim državama.
Prema navodima medija, pojedine evropske države već su započele povjerljive razgovore s Francuskom o detaljima buduće saradnje.
Pariz i Oslo su u srijedu također potpisali sveobuhvatni bilateralni sporazum o odbrani i sigurnosti pod nazivom „Narvik sporazum“. Sporazum uključuje klauzulu o međusobnoj pomoći, intenzivniji dijalog između oružanih snaga dvije zemlje, kao i saradnju u oblasti protuzračne odbrane, svemirske tehnologije i sigurnosti na Arktiku.
Macron posljednjih godina nastoji proširiti vojnu saradnju Francuske s nordijskim zemljama, uključujući Dansku, Finsku i Švedsku, navodi „Politico“.
Støre je ranije izjavio da Norveška učestvuje u inicijativi zbog promijenjene sigurnosne situacije u Evropi i ubrzanog ruskog naoružavanja, uključujući nuklearni sektor.
Naglasio je i da tokom mirnodopskog perioda neće biti raspoređivanja nuklearnog oružja na teritoriji Norveške.