Nova opasnost ili ne: Iran dobio trenažne avione od Rusije

- Advertisement -

Iranski vojni zvaničnici, kao i mediji bliski Iranskoj vladi saopćili su kako je Rusija isporučila ovoj državi napredne avione za obuku “Yak-130”.

Kako se navodi, ovi ruski trenažni avioni dizajnirani su tako da pripreme iranske pilote za upravljanje naprednim avionima četvrte generacije.

- OGLAS -

“Iran godinama nastoji da nabavi ruske avione kako bi ojačao svoje zračne snage. Još uvijek nije jasno da li dolazak trenažnih aviona ujedno znači i da je iransko-ruski sporazum o isporuci ‘Su-35’ aviona u fazi implementacije”, piše “Jerusalem Post”.

- OGLAS -

Fotografije i videosnimci trenažnih aviona objavljeni su na agenciji “Tasnim” koja se veže za Iransku revolucionarnu gardu. Avion je razvijen u Rusiji i koristi se u trenažnom procesu i u obuci pilota.

“Očekuje se da će iranski piloti naučiti koristiti različitu modernu opremu kao što su sistemi za kontrolu vatre i naoružanja. ‘Yak-130’ ima radar koji može istovremeno identificirati brojne ciljeve i omogućiti presretanje na dometima od šezdeset kilometara”, navodi se.

Ovaj trenažni avion korišten je u različitim kapacitetima od 2011. godine, a izvještaji navode kako se koristi u Alžiru, Bjelorusiji, Bangladešu, Vijetnamu te Siriji.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA