Premijer Novog Zelanda Kristofer Lukson kritikovao je izraelskog premijera Benjamina Netanjahua, nazivajući njegove akcije u Gazi “potpuno užasavajućim” i dodavši da je otišao predaleko.
Lukson je naveo nedostatak humanitarne pomoći, nasilno raseljavanje stanovništva i aneksiju Gaze kao ključne razloge za oštru kritiku.
Lukson je istakao da je napad na grad Gazu “potpuno neprihvatljiv” i da humanitarna kriza u enklavi doseže “nezamislive razmjere”. Novi Zeland razmatra mogućnost priznavanja palestinske države, dok su Australija, Kanada, Ujedinjeno Kraljevstvo i Francuska najavili podršku na septembarskoj konferenciji UN-a.
U parlamentu su se nedavno održavali protesti i incidenti, uključujući uklanjanje zastupnice Zelenih Kloi Svobrik, koja je kritizirala vladu zbog nedovoljne podrške Palestini i sankcionisanja Izraela.