Premijer Velike Britanije osudio je u srijedu posljednje izraelske napade u Pojasu Gaze, nazivajući ih užasnim, kontraproduktivnim i neprihvatljivim, javlja Anadolu.
Govoreći u Donjem domu parlamenta, premijer Keir Starmer ponovio je britansko protivljenje izraelskim napadima u Gazi, kao i nasilju izraelskih naseljenika na okupiranoj Zapadnoj obali.
Obustava pregovora i sankcije
“Izraelske nedavne akcije su užasne i, po mom mišljenju, kontraproduktivne i neprihvatljive. Snažno smo se protivili širenju vojnih operacija, nasilju naseljenika i blokadi humanitarne pomoći”, kazao je tokom redovne sesije premijerskih pitanja.
Podsjetio je da je njegova vlada nedavno obustavila pregovore o Sporazumu o slobodnoj trgovini s Izraelom i uvela sankcije ekstremistima koji podržavaju nasilje na Zapadnoj obali.
“Razmatramo daljnje korake zajedno s našim saveznicima, uključujući sankcije, ali budimo potpuno jasni: potrebno je odmah vratiti se na prekid vatre i osigurati oslobađanje talaca koji se drže već duže vrijeme”, rekao je Starmer.
Istakao je potrebu za hitnijom i obimnijom isporukom pomoći Gazi, rekavši da je situacija užasna i neprihvatljiva.