-0.1 C
Sarajevo
23.12.2024

Prigožinova mreža “obrađuje” Afriku

Kompanija Fejsbuk juče je saopštila da je suspendovala tri mreže ruskih naloga koje su pokušale da se umiješaju u domaću politiku osam afričkih država, a povezane su sa ruskim biznismenom optuženim za uplitanje u američke izbore.

U okviru kampanje korišteno je skoro 200 lažnih i kompromitovanih naloga a meta su bili korisnici u Madagaskaru, Centralnoafričkoj Republici, Mozambiku, Demokratskoj Republici Kongu, Obali Slonovače, Kamerunu, Sudanu i Libiji, saopštio je Fejsbuk. Sporni nalozi su imali ukupno preko milion sljedbenika.

Sve mreže su povezane sa „entitetima koji se povezuju sa ruskim finansijerom Jevgenijem Prigožinom”, ruskim tajkunom, za kojeg je američki specijalni tužilac Robert Muler naveo da stoji iza navodnih ruskih napora da utiče na izbore u SAD.

- OGLAS -

U pojedinim afričkim državama, ruske mreže su sarađivale sa mještanima kako bi bolje prikrile svoje porijeklo i uticale na internet korisnike, kazao je Natanijel Glejčer, zadužen za politiku sajber bezbjednosti u Fejsbuku. „Došlo je do određene vrste udruživanja snaga između lokalnih aktera i aktera iz Rusije”, kazao je on za Rojters. „Djeluje kao da lokalni igrači znaju ko stoji iza operacije”, dodao je.

Fejsbuk je odbio da identifikuje lokalne pojedince ili organizacije koji su radili sa nalozima ili da saopšti koje je kompanije povezao sa Prigožinom, u ruskim medijima poznatom kao „Putinov kuvar”, zbog brojnih banketa koje je organizovao za ruskog lidera.

- Advertisement -

Međutim, istraživači na Univerzitetu Stenford, koji su sarađivali sa Fejsbukom u istrazi, saopštili su da je među kompanijama i Vagner grupa – firma vojnih preduzetnika za koju su Rojtersovi izvori ranije kazali da sprovode tajne borbene misije u ime Kremlja u Ukrajini i Siriji.

Rojters je prošle godine objavio da je ova grupa proširila djelovanje na ekonomiju i diplomatiju u državama uključujući Centralnoafričku Republiku u okviru napora Rusije da pojača uticaj u Africi.
Ruske vlasti poriču da Vagner sprovodi njihova naređenje a Moskva je u više navrata odbacila optužbe Zapada o miješanju u izbore. Prigožin takođe negira veze sa Vagnerom.

Istražitelji su kazali da su mreže koristile niz tehnika u različitim afričkim državama. Sa pojedinih naloga podržavani su određeni kandidati ili partije, kazali su istražitelji, dok su ostali podržavali više osoba. U drugim slučajevima, nalozi su korišteni kako bi se gradila podrška aktivnostima Vagner grupe ili ruskim poslovima u oblasti prirodnih resursa.

Model saradnje sa lokalcima u državama koje su na meti otežava detektovanje aktivnosti, kazali su istražitelji za Rojters.

Akcija na afričkim mrežama je drugi potez Fejsbuka ove nedjelje protiv grupa koje se povezuju sa Prigožinom.

Kompanije je prošle nedjelje saopštila da je suspendovala mrežu od 50 naloga na Instagramu koje je povezala sa ruskom Agencijom za istraživanje interneta, organizacijom za koju su američki istražitelji kazali da ju je finansirao Prigožin kako bi uticao na ishod predsjedničkih izbora 2016.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA