“Naš stav je poznat svim partnerima, uključujući i američke. Mi smo se zalagali za očuvanje tog sporazuma. Iran poslije potpisivanja sporazuma i dalje predstavlja najtransparentniju i najlakše provjerljivu zemlju na svijetu u tom smislu”, rekao je Putin.
Ruski lider je podsjetio da je Moskva uvijek podržavala taj sporazum, na kom se dugo radilo.
“Ključnu ulogu u potpisivanju tog sporazuma, treba direktno reći, odigrao je sam Iran, kao i SAD. Mi smo bili tu, pomagali smo svim učesnicima u tom procesu. Nadam se da je ta pomoć bila efikasna ukoliko je stigla do svog logičnog završetka”, potpisivanja Zajedničkog sveobuhvatnog plana dejstava”, dodao je Putin.
Ruski predsjednik je podsjetio na to da je predsjednik Međunarodne agencije za atomsku energiju govorio o tome da Teheran ispunjava sve svoje obaveze iz sporazuma.
“Šta tu još ima da se doda? Ipak, naši američki partneri smatrali su da je neophodno istupiti iz sporazuma. Žalimo zbog onoga što se sada događa“, rekao je ruski lider.
On je, takođe, napomenuo da ne vidi svrhu povlačenja Irana iz nuklearnog sporazuma, pošto će krajnji rezultat takvog postupka biti da Teheran bude optužen za nepoštovanje dogovora, a ne Vašington, koji je isprovocirao propadanje dokumenta.
“Više puta sam u razgovoru s iranskim partnerima rekao da bi, prema mom mišljenju, za Iran bilo isplativije da ostane u tom sporazumu, bez obzira na sve”, rekao je Putin.
Ruski predsjednik je napomenuo da će reći nešto što ne zvuči diplomatski i što bi moglo da “zapara uši evropskih prijatelja”: “Amerikanci su istupili iz sporazuma, sporazum propada, evropske zemlje ništa ne mogu da učine da on bude sačuvan, ne mogu realno da sarađuju s Iranom da bi nadoknadile gubitke u ekonomskoj sferi”.
On je dodao da je to mnogo puta rekao iranskim kolegama.
“Vidjećemo šta će se događati. Rusija nije vatrogasna brigada, ne možemo sve redom da spasavamo, posebno ne ono što ne zavisi u potpunosti od nas. Svoju smo ulogu odigrali, i dalje smo spremni da igramo isto tako pozitivnu ulogu. To, međutim, ne zavisi samo od nas, to zavisi od svih partnera, od svih igrača, uključujući SAD i evropske zemlje, kao i Iran”, zaključio je Putin.
Predsjednik Austrije Aleksander van der Belen rekao je da su SAD zauzele provokativan stav prema Iranu, podsetivši da su obnovile sankcije protiv te zemlje i da prijete i Evropljanima uvođenjem ograničenja zbog saradnje s Teheranom.
“Bez opravdanog razloga SAD istupaju iz sporazuma, a to podriva vjeru u sporazum u principu. S evropske tačke gledišta posebno provocira činjenica da su SAD posle izlaska iz Zajedničkog sveobuhvatnog plana dejstava obnovile sankcije Iranu i istovremeno rekle da će sve evropske kompanije koje sarađuju s Iranom biti kažnjene”, rekao je austrijski predsjednik.
On je naglasio da takva dejstva ne utiču dobro na međunarodne odnose.
“Imam utisak da će svaki dodatni pritisak na Iran pogoršati političke odnose. Ako SAD i dalje budu vršile pritisak na Iran, to će povećati rizik od toga da se rasplamsa nova kriza, nalik na onu koja je bila u Iraku prije nekoliko godina. To niko ne želi u Evropi”, naglasio je Van der Belen.
Iran je na godišnjicu istupanja SAD iz nuklearnog sporazuma 8. maja objavio da odustaje od ispunjavanja niza tačaka iz tog dokumenta, onih koje se tiču zaliha obogaćenog uranijuma i teške vode. Teheran je saopštio da ne smatra da ga takva ograničenja obavezuju, ukazujući na to da su takve mjere preduzete zbog toga što SAD narušavaju nuklearni sporazum i zato što su obnovile sankcije Iranu.
Teheran je ostalim zemljama koje su potpisale sporazum (Rusija, Kina, Velika Britanija, Njemačka i Francuska) dao 60 dana da zaštite njegove interese, obećavši da će se, u slučaju da reše probleme nastale zbog dejstava SAD, vratiti ispunjavanju obustavljenih obaveza, prenose Nezavisne.