Spor oko snabdijevanja gasom između Vlade Moldavije i otcijepljene regije Pridnjestrovlje ponovo izaziva političke tenzije, a Evropska komisija je pozvala vlasti u otcijepljenoj regiji Pridnjestrovlju da prestanu odbijati ponude za alternativne izvore energije nakon što je Rusija odlučila obustaviti isporuku prirodnog gasa, piše Politico.
Stotine hiljada ljudi u Pridnjestrovlju ostalo je bez grijanja i tople vode nakon što je ruska državna energetska firma Gazprom 1. januara prekinula izvoz gasa u regiju, kada je istekao dugoročni ugovor o tranzitu gasa preko susjedne Ukrajine.
“Razumijemo da je Vlada Moldavije već ponudila energiju i humanitarnu pomoć Pridnjestrovlju, što do sada nije prihvaćeno“, rekla je Anitta Hipper, glasnogovornica Komisije za vanjske poslove.
Politico je ove sedmice objavio procurjele dokumente koja otkrivaju da je prorusko rukovodstvo nepriznate države sa sjedištem u Tiraspolju odbilo moldavske ponude za gas sa evropskog tržišta i humanitarnu pomoć.
“Pozivamo Tiraspol da sarađuje s Kišinjevom kako bi se riješila situacija u interesu lokalnog stanovništva“, izjavila je Hipper.
Na zatvorenom sastanku s novinarima i visokim zvaničnicima u ponedjeljak, premijer Moldavije Dorin Recean optužio je Moskvu za izazivanje krize.
“Ovo je sigurnosna kriza koju Rusija, koristeći energiju kao oružje, pokušava izazvati u regiji“, rekao je.
“Prekinuli su snabdijevanje gasom regiji koju kontroliraju, uključujući činjenicu da su tamo nezakonito stacionirali vojne trupe i ne dopuštaju nikome da pomogne regiji“, dodao je Recean.
Pridnjestrovlje je de facto autonomno još od rata između regije i Moldavije nakon raspada Sovjetskog Saveza 1990-ih, te je dom više od hiljadu ruskih vojnika.
Nakon što je sporazum o tranzitu ruskog gasa u Evropu preko Ukrajine prestao važiti 1. januara, Vlada Moldavije tvrdi da Moskva odbija izvoziti prirodni gas u Pridnjestrovlje putem dostupnih alternativnih ruta, nastojeći potaknuti tenzije uoči ključnih parlamentarnih izbora kasnije ove godine.
Prema Receanovim riječima, kriza bi mogla dovesti do kraja samoproglašene nezavisnosti Pridnjestrovlja.
“Naš cilj je reintegracija zemlje. To treba početi povlačenjem ruskih trupa kako bismo mogli adekvatno upravljati regijom. Nudimo mirno rješenje ovog sukoba“, naveo je.
Anatolii Dirun, docent na Školi političkih nauka u Tiraspolju, smatra da vlasti Pridnjestrovlja vjerovatno kupuju vrijeme i čekaju da Moskva pronađe rješenje.
“Mislim da bi se to moglo dogoditi za sedmicu ili dvije i vlasti radije čekaju da Rusija intervenira i riješi ovo pitanje“, izjavio je on.
Anna-Kaisa Itkonen, glasnogovornica EU za energiju i stambena pitanja, izjavila je da je Brisel uspostavio radnu grupu s Moldavijom i prati “vrlo ozbiljnu situaciju” u regiji.
“Redovno komuniciramo s vlastima Moldavije kako bismo ublažili posljedice prekida isporuke ruskog gasa”, dodala je.