Rosa Henson bila je seksualna robinja japanskim vojnicima, godinama. Svoju je priču ispričala 1992. godine, no nije mogla predvidjeti što je potaknula. Gotovo 1000 žena diljem Filipina javno su ispričale svoju priču o vojnicima Japanske carske vojske. koji su ih zlostavljali, iako im je to bilo dosta neugodno iskustvo, i iako su ih javno prozivali, a porodice govorile da su ih osramotile.
Tužna priča o ženama koje su postale robinje tokom 2. svjetskog rata , tzv. žene za utjehu, u većini se slučajeva povezuje sa Južnom Korejom, u kojoj se prosvjeduje i zahtjeva reparacija od Japana već desetljećima. No sve je više i više žena s tim pričama iz drugih zemalja koje su bile pod okupacijom Japana. Na Filipinima su žene odvodili između 1942. i 1945. godine, a po pričama preživjelih,sistemski su ih silovali muškarci, njih stotine.
THROWBACK THURS: Exactly 20 years tomorrow, Lola Juanita Jamot died 31 May 1999 after campaigning for justice with other comfort women. She survived the infamous San Agustin church massacre when Japanese and American troops battled for control of Manila when WWII was about to end pic.twitter.com/06JVlnh7tO
— Lila Pilipina (@Lila_Pilipina) 30. svibnja 2019.
Organizacija Lila Pilipina koja govorio u ime preživjelih, zabilježila je gotovo 200 takvih slučajeva na Filipinima. Sada je ostalo samo osam tih žena, među kojima najmlađa ima 89 godina. Preživjele krivcem smatraju njihovu vladu, koja im nije pokazala nikakvu podršku. Japan je naime glavni investitor u Filipinima i njihov glavni donator.
“Lako je razumjeti zašto Japan radi to što radi. No za vladu u Filipinima to je neshvatljivo”, kaže Sharon Silva, direktorica Lila Pilipina. Mnogi strahuju da se njihova borba nije samo zaboravila, već je aktivno izbrisana.
Dvije statue koje odaju počast “ženama za utjehu” uklonjene su prošle godine. Prva tijekom građevinskih radova na cesti, no neki službenici rekli su kako njihovo prisustvo zapravo šteti vezama sa Japanom. Japanska ambasada prigovarala je i oko druge statute, koja je ubrzo nakon toga maknuta.
Filipino comfort women outraged over Japanese government interventions in our local affairs, we demand return of the uprooted comfort women statues! pic.twitter.com/pTBOpL9wGC
— Lila Pilipina (@Lila_Pilipina) 6. siječnja 2019.
Dokaz je to koliko je duboko seksualno nasilje ugrađeno u ratnu historiju. No i umanjuje snagu koje udružene žene imaju. “Ova borba još nije gotova”, rekla je Silva. Više od 70 godina nakon rata, i dalje bez ikakve formalne isprike i kompenzacije, ženama je ostalo sve manje i manje vremena.