11 C
Sarajevo
24.10.2024

Ruske terorističke namjere sve brutalnije, Ukrajinci mole za pomoć

Hoće li Zapad nastaviti pružati podršku Ukrajini?
Ukrajinski vapaj sve jači: "Odesa masovno strada! Ginu bebe!"

Bivši ukrajinski diplomata u BiH i Hrvatskoj, Oleksandr Levchenko, za „Face.ba“ piše o aktuelnoj situaciji u Ukrajini.

„Sistematsko stradanje ukrajinskih civila, kao rezultat ruskih raketnih ataka i udara dronova, aktuelizuje uvođenje daljih sankcija protiv terorističke države. Rusija je 2. marta izvela još jedan napad dronovima na Odesu, zbog čega je došlo do najvećeg razaranja u gradu tokom rata punog razmjera, posebno stambene zgrade od devet spratova. U blizini nije bilo vojnih objekata. Među poginulima su i dvije mlade žene sa bebama od tri, odnosno osam mjeseci. Jedna od mrtvih bila je svećenikova supruga. Pored njenog tijela pronađen je mrtav tromjesečni sin. U naručju druge mrtve mlade žene pronađen je leš njenog osmomjesečnog djeteta: majka je pokušala da je pokrije sobom u trenutku kada je ruski dron udario u kuću. Stalni teror i genocid miroljubivih Ukrajinaca je sistematska politika Putinove Rusije koja pokazuje prave namjere Kremlja. Sistematsko ubijanje ukrajinskih civila je element terora. Stoga je Ukrajini potrebno dodatno oružje i sistemi protuzračne odbrane kako bi se stvorio duboko ešalonirani sistem protuzračne odbrane oko svakog većeg grada.

Putinovi planovi za brzu okupaciju Ukrajine su propali, jer je Ruska vojska pretrpjela značajne gubitke, a da nije postigla nijedan od svojih vojnih ciljeva. Od prvih dana potpune invazije, Ruska vojska čini brojne ratne zločine nad ukrajinskim civilima: kako na privremeno okupiranoj teritoriji tako i duboko u pozadini, lansirajući raketne i bespilotne udare. Ova taktika, po Putinovoj percepciji, treba da doprinese panici, demoralizaciji i ulivanju depresivnih raspoloženja među civilne Ukrajince, nagnavši ih da spas potraže u inostranstvu, što će utjecati na broj radnika u Ukrajini i nanijeti udarac njenom ekonomskom i demografskom potencijalu. A zaustaviti terorističku državu moguće je samo oružjem, sankcijama i potpunom međunarodnom izolacijom. Ako se Rusija ne zaustavi, ponovit će ove zločine u Evropi. Snabdijevanje dodatnih sistema protuzračne odbrane trebalo bi da ojača zaštitu ukrajinskog neba. Ovo je posebno relevantno za pogranične i frontalne regije Ukrajine, gdje je učestalost ruskih napada najveća. Priznanje Rusije kao terorističke države na nivou parlamenata zapadnih zemalja smatra se logičnim korakom u odgovoru na ratne zločine koje je počinila Ruska vojska u Ukrajini.

- OGLAS -

Kao odgovor na terorističke akcije Moskve, Oružane snage Ukrajine su nedavno uspjele da unište rekordan broj ruskih borbenih aviona, potiskujući neprijateljske avione s linije borbe i uništavajući ofanzivni potencijal terorističke države. Oružane snage su za mjesec dana oborile trinaest ruskih lovaca, uglavnom modernih lovaca-bombardera Su-34 (jedanaest jedinica), od kojih svaki može koštati i do pedeset miliona dolara. Također, nedavno je Ruska Federacija izgubila dva aviona A-50 za otkrivanje i kontrolu radara dometa, svaki vrijedan 400 miliona USD, od kojih je ruskoj avijaciji ostala samo nekoliko jedinica. Za Ukrajinu, ovo je ozbiljan dobitak i psihološki pritisak na Moskvu, jer će ruski piloti biti oprezni i možda čak odbiti da izvrše svoje zadatke uništavanja ukrajinskih gradova i granatiranja civilnog stanovništva. Od početka godine, Oružane snage su oborile više ruskih Su-34 nego što su ruske Zračno-kosmičke snage (VKS) dobile 2022. (deset) ili 2023. (šest). Do danas, oko osamdeset borbeno sposobnih Su-34 ostalo je na raspolaganju ruskom ratnom zrakoplovstvu. Praktično svi Su-34 se koriste za udaranje vođenim zračnim bombama kako bi se uništilo što više zgrada. Od početka rata Rusi su koristili šezdeset Su-34. Odnosno, danas se većina ruskih aviona koristi u neprijateljstvima protiv Ukrajine. Osim toga, snage protuzračne odbrane Ukrajine odbile su najveći kombinovani raketni napad ikada izveden upotrebom hipersoničnog oružja. Ukrajinci su uspješno oborili neprijateljske Kinžale i Cirkone ispaljene iz ruskih lovaca-bombardera, koje je Moskva proglašavala neoborivima. Zrakoplovstvo Ukrajine danas ima na raspolaganju različit broj jedinica protuzračne odbrane, od starih sovjetskih S-200, S-300 do novih Patriota, koje mogu da obavljaju zadatak nivelisanja ruske prijetnje u zraku. Ali ovaj arsenal oružja treba da se poveća i kvalitativno i kvantitativno.

Najnoviji gubici ruske avijacije podstiču Ruse da privremeno smanje korištenje avijacije na cjeloj teritoriji Ukrajine. Rusko ratno zrakoplovstvo obustavilo je letove aviona za radarsku detekciju velikog dometa A-50 nakon što su Ukrajinske snage protuzračne odbrane 23. februara oborile drugi takav avion. Daljnjim pružanjem sistema protuzračne odbrane i avijacije od strane Zapada Ukrajini, Rusija će jednostavno biti prinuđena da što više smanji upotrebu zračnih udara za podršku svojim trupama i uništavanje naseljenih centara Ukrajine. Masovno uništavanje ruskih aviona značajno odvraća rusku ofanzivu i postepeno smanjuje rusku superiornost u zraku.“

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA