Evropski lideri prvenstveno će razgovarati o Brexitu. Biće razmatrani i odnosi s Kinom, ekonomski odnosi, klimatske promjene i borba protiv lažnih vijesti.
Samit će početi obraćanjem predsjednika Evropskog parlamenta Antonija Tajanija, a potom i razgovorima o Brexitu.
Britanska premijerka Tereza Mej (Theresa May) prisustvovat će sesiji o posljednjim pripremama kada je riječ o “Brexitu”, kao i o njegovom prolongiranju.
Lideri će istovremeno razgovarati i o mogućnosti Brexita bez sporazuma. Velika Britanija bi trebala napustiti EU 29. marta, a pregovori o sporazumu za “Brexit” su trajali skoro dvije godine.
Zvaničnici bi u četvrtak navečer trebali razgovoarati o odnosima Evropske unije i Kine, odnosno o saradnji dvije zemlje, javlja Anadolija.
Jedna od tema samita bi trebale biti i pripreme za samit EU-Kina zakazan 9. aprila, ali i reforma Svjetske trgovinske organizacije, industrijska politika, te klimatske promjene.
Drugog dana samita, lideri koji će se sastati s premijerima Islanda, Lihtenštajna i Norveške, obilježiće 25 godina postojanja Evropske ekonomske zone.
Zvaničnici će potom razgovarati o zaposlenju i konkurenciji u Evropskoj uniji.
Na sastanku kojem bi trebao prisustvovati i čelnik Evropske centralne banke (ECB) Mario Draghi, biće razgovarano i o trgovinskim odnosima između EU i Sjedinjenih Američkih Država .