6 C
Sarajevo
04.02.2025

Trump dao prijedlog Ukrajini, ali Putin ga preduhtrio: Koliko je vrijednih minerala prisvojila Rusija?

Rusija je već zauzela 38% ukrajinskih nalazišta rijetkih zemnih minerala, a SAD su zainteresovane da dobiju pristup ukrajinskim resursima.
"Pored 63% ukrajinskih nalazišta uglja, Moskva je prisvojila jedanaest posto ukrajinskih nalazišta nafte, dvadeset posto nalazišta prirodnog gasa, 42% metala i 38%  nalazišta rijetkih zemnih i drugih kritičnih minerala, uključujući litij", navodi Oleksandr Levchenko.

Bivši ukrajinski diplomata u BiH i Hrvatskoj, Oleksandr Levchenko, za “Face.ba” piše o aktuelnoj situaciji u Ukrajini i svijetu.

“Predsjednik Donald Trump rekao je da su Sjedinjene Države Ukrajini već pružile ogromnu pomoć koja daleko premašuje ono što je cijela Evropa dala zajedno. Ali u isto vrijeme, ovaj rat se tiče Amerikanaca u mnogo manjoj mjeri nego Evropljana.

Uostalom, između Amerike i rata postoji čitav okean, a ne konvencionalne granice na mapi zajedničkog kontinenta. Stoga su Amerikanci i dalje spremni pomoći Ukrajini, ali žele garancije da ta pomoć neće biti dobrotvorna, već će je na odgovarajući način nadoknaditi Sjedinjene Američke Države.

- OGLAS -

‘Poručujemo Ukrajini da imaju veoma vrijedne metale rijetkih zemnih minerala… Želimo da napravimo dogovor sa Ukrajinom gdje će nam oni pružiti pomoć svojim mineralima i drugim stvarima’, rekao je D. Trump.

Rusija je već zauzela 38% ukrajinskih nalazišta rijetkih zemnih minerala, a SAD su zainteresovane da dobiju pristup ukrajinskim resursima. Ukrajina ima značajne rezerve obojenih i rijetkih zemnih metala, uključujući jedinstvena nalazišta berilija, cirkonija, tantala i kompleks ruda fosfora. Kijev također ima pravu priliku da uđe na globalno tržište sa čistim i ultračistim metalima, kao što su galij, indij, talij, olovo i kalaj. Nažalost, ukrajinska nalazišta energije, metala i minerala, u vrijednosti od najmanje 12,4 triliona dolara, već su pod ruskom kontrolom.

- Advertisement -

Pored 63% ukrajinskih nalazišta uglja, Moskva je prisvojila jedanaest posto ukrajinskih nalazišta nafte, dvadeset posto nalazišta prirodnog gasa, 42% metala i 38%  nalazišta rijetkih zemnih i drugih kritičnih minerala, uključujući litij. Kremlj je zaplijenio 41 ukrajinsko nalazište uglja, 27 nalazišta prirodnog gasa, četrnaest nalazišta propana, devetnalazišta nafte, šest nalazišta gvozdene rude, dva nalazišta rude titana, dva nalazišta rude cirkonija, jedno nalazište stroncija, jedno nalazište litija, jedno nalazište uranija, jedno nalazište zlata i značajan kamenolom krečnjaka. Dakle, uloživši 0,5 triliona dolara u rat protiv Ukrajine, Moskva je zaplijenila 25 puta više u cijeni prirodnih resursa nego što je uložila, što samo potvrđuje prirodu ovog rata kao isključivo grabežljivog i kolonijalnog.

Ukrajina ima najveće rezerve litija, titanija i značajna nalazišta drugih minerala u Evropi, neophodnih za proizvodnju baterija, električnih vozila i druge opreme, kao i snabdijevanje gorivom za nuklearne elektrane. Stoga je Kijev razvio investicijski portfelj za njihov zajednički razvoj vrijedan 3,6 milijardi dolara.

Kabinet ministara Ukrajine je još 2023. godine odobrio listu minerala koji su od strateškog značaja za privredu i odbranu, kao i nalazišta na kojima se kopaju. Lista sadrži pet minerala: vanadij, litij, titanij, rude uranija i kalijeve soli. Za ove nalazišta mogu se zaključiti ugovori o zajedničkoj proizvodnji, a radi se o 26 polja.

Zajednički razvoj nalazišta rijetkih zemnih minerala bio je dio plana pobjede ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, koji je predložen izabranom američkom predsjedniku u jesen 2024. Konkretno, tema je bila zajednički razvoj nalazišta litija i titanija. Plan pobjede sadrži prijedlog za međunarodne partnere da zajednički zaštite kritične resurse Ukrajine, zajednički investiraju i iskoriste ekonomski potencijal.

Na kraju krajeva, ukrajinska nalazišta kritičnih resursa, zajedno sa globalno važnim potencijalom Ukrajine u proizvodnji energije i hrane, među ključnim su ciljevima agresije Ruske Federacije u ovom ratu.

‘Ukrajina predlaže da Sjedinjene Države, zajedno s određenim partnerima, posebno Evropskom unijom, čiji će dio biti Ukrajina, i sa drugim partnerima u svijetu, sklope poseban sporazum o zajedničkoj zaštiti kritičnih resursa dostupnih u Ukrajini. Zajedničko ulaganje i korištenje odgovarajućeg ekonomskog potencijala je i mir kroz snagu. Ekonomsku moć’, naglasio je V. Zelenski.

Predsjednik Ukrajine je izrazio mišljenje da bi takav sporazum organski dopunio i ojačao postojeći sistem ekonomskog pritiska na Rusiju. Donald Trump je, kako prenosi Financial Times, izrazio interesovanje za ovu tačku ‘Plana pobjede’, a republikanski senator Lindsey Graham je izjavio da bi ukrajinski nalazišta rijetkih zemnih minerala mogli postati strateško dobro. Predsjednik Volodimir Zelenski je već ovu jesen razgovarao o ovom pitanju s Donaldom Trumpom.

Rijetki metali imaju jedinstvena svojstva, što ih čini nezamjenjivim u visokotehnološkim industrijama, uključujući proizvodnju elektronike, baterija, magneta, lasera i moderne vojne opreme. Ukrajina ima rezerve litija – oko trećine dokazanih u Evropi; rezerve grafita – među pet vodećih zemalja; rezerve titanija, među prvih deser zemalja; nalazišta rude uranija zauzima prvo mjesto u Evropi i jedanaesto u svijetu. Ukrajina također ima rezerve drugih kritičnih sirovina: mangana, gvožđa, zlata, olova, cinka, kobalta, nikla, bakra, cirkonija itd.

Da li sve to znači da Ukrajina treba da sačeka nove isporuke oružja iz inostranstva i da bude spremna za nastavak rata? Moguće je i da će američki predsjednik naoružati Ukrajinu do zuba, ali neće dozvoliti da se sada koristi svo oružje u nadi da će brzo zaključiti mir. Što se tiče rijetkih zemnih metala, neki od njih se nalaze u okupiranoj zoni.

Možda će Ukrajini sada biti dato oružje da njih vrati vojnim putem. Njemački kancelar O. Scholz nazvao je ‘sebičnim’ prijedlog američkog predsjednika da se pomoć Kijevu ‘veže’ za ukrajinske resurse. Prema njegovim riječima, Kijev treba da iskoristi te resurse za obnovu zemlje nakon završetka neprijateljstava.

U međuvremenu, Ukrajina je spremna na dogovore sa američkim predsjednikom, jer postoji razumijevanje među stanovništvom da ako se prirodni resursi ne koriste zajedno sa SAD, onda će s vremenom Rusija moći jednostavno da ih zauzme besplatno, kao što je to već učinila u Donbasu i na privremeno okupiranoj teritoriji Zaporoške i Hersonske oblasti. Istovremeno, Ukrajina očekuje da će Washington pružiti neophodnu pomoć u okončanju ruske agresije i pouzdane sigurnosne garancije kako bi se spriječili budući ratovi.

Ruska propaganda pokušava iskriviti izjave D. Trumpa kako bi diskreditirala ukrajinsko vodstvo i partnerstvo s Washingtonom. Međutim, saradnja sa SAD i EU na ukrajinskim strateškim resursima je obostrano korisno partnerstvo. Na kraju krajeva, Kijev zadržava kontrolu nad svojim nacionalnim blagom.”

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA