19 C
Sarajevo
22.07.2025

Trump objavio tajne dosjee o ubistvu Martina Luthera Kinga

Američko ministarstvo pravde objavilo je više od 240.000 stranica dokumenata vezanih za atentat na Martina Luthera Kinga, uključujući i zapise FBI-ja.

Američko ministarstvo pravde objavilo je više od 240.000 stranica dokumenata vezanih za atentat na Martina Luthera Kinga, uključujući i zapise FBI-ja, koji je godinama pratio vođu pokreta za građanska prava, pokušavajući ga diskreditirati zajedno s njegovim mirovnim i antirasističkim djelovanjem.

Dokumenti su postavljeni na službenu stranicu Nacionalnog arhiva, gdje je navedeno da će ih biti objavljeno još. King je ubijen hicem snajpera u Memphisu, u saveznoj državi Tennessee, 4. aprila 1968. godine, u trenutku kada je širio fokus svoje borbe s pitanja rasne ravnopravnosti na ekonomska prava i mir u svijetu.

Njegova smrt potresla je Ameriku u godini obilježenoj rasnim nemirima, masovnim protestima protiv rata u Vijetnamu i atentatom na predsjedničkog kandidata Roberta Kennedyja.

- OGLAS -

FBI prisluškivao Kingove razgovore

Administracija predsjednika Donalda Trumpa već je ranije ove godine objavila hiljade digitalnih stranica vezanih za atentate na Roberta Kennedyja i predsjednika Johna F. Kennedyja, ubijenog 1963. godine.

- Advertisement -

Tokom kampanje, Trump je obećavao veću transparentnost u vezi s okolnostima atentata na Johna F. Kennedyja. Nakon što je preuzeo dužnost, naložio je saradnicima da pripreme plan objavljivanja dokumenata koji se odnose i na atentate na Roberta Kennedyja i Martina Luthera Kinga.

FBI je vodio dosjee o Kingu još od 1950-ih i 1960-ih, prisluškivao mu je telefone i tvrdio – bez osnova – da ima veze s komunizmom. Danas američki FBI priznaje da je riječ o “zloupotrebama i prekoračenju ovlasti” koje ostaju tamna mrlja u njegovoj historiji.

Ray priznao ubistvo, pa povukao izjavu

Porodica Martina Luthera Kinga pozvala je istraživače da s ovim dokumentima postupaju “s empatijom, suzdržanošću i poštovanjem prema bolu koji naša porodica i dalje osjeća”. U saopćenju su naveli: “Sad više nego ikad, moramo odati počast njegovoj žrtvi tako što ćemo se posvetiti ostvarenju njegovog sna – društva zasnovanog na suosjećanju, jedinstvu i jednakosti.”

James Earl Ray, segregacionista i beskućnik, priznao je ubistvo Kinga, ali je kasnije povukao tu izjavu. Umro je u zatvoru 1998. godine.

Porodica King podsjetila je da je 1999. godine podnijela građansku tužbu zbog nezakonite smrti. Porota u Tennesseeju tada je jednoglasno zaključila da je King bio “žrtva zavjere” u kojoj su učestvovali Loyd Jowers i neimenovani saučesnici, uključujući i Vladine agencije, kao dio šireg plana.

U presudi se navodi da je ubistvo počinio neko drugi, a ne Ray koji je, prema toj verziji, poslužio kao žrtveno janje. Jowers, bivši policajac iz Memphisa, 1993. godine u emisiji Prime Time Live na ABC-u izjavio je da je učestvovao u zavjeri za Kingovo ubistvo. Međutim, izvještaj Američkog ministarstva pravde iz 2023. njegove tvrdnje opisuje kao nepouzdane.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA