31 C
Sarajevo
14.08.2025

Trump šalje avione i brodove kako bi se suprotstavio narkokartelima

Pentagonu je naloženo da pripremi opcije.

Sjedinjene Američke Države naredile su raspoređivanje američkih zračnih i pomorskih snaga u južnom Karipskom moru kako bi se suprotstavile prijetnjama latinoameričkih narkokartela, rekla su u četvrtak Reutersu dva izvora upoznata s odlukom.

Izvori su imali malo detalja o operaciji, ali predsjednik Donald Trump želio je upotrijebiti vojsku za progon latinoameričkih narkobandi koje su označene kao globalne terorističke organizacije. Pentagonu je naloženo da pripremi opcije.

Trump je obračun s narkokartelima postavio kao centralni cilj svoje administracije, kao dio širih napora za ograničavanje migracija i osiguranje južne granice SAD-a.

- OGLAS -

Trumpova administracija je posljednjih mjeseci već rasporedila najmanje dva ratna broda kako bi pomogla u naporima za sigurnost granica i trgovinu drogom. Izvori, koji su govorili pod uvjetom anonimnosti, rekli su da je Ministarstvo odbrane počelo naređivati raspoređivanje američkih zračnih i pomorskih snaga u južnom Karipskom moru.

“Ovo raspoređivanje ima za cilj rješavanje prijetnji američkoj nacionalnoj sigurnosti od posebno određenih narkoterorističkih organizacija u regiji”, rekao je jedan od izvora.

- Advertisement -

Trumpova administracija je u februaru označila meksički kartel Sinaloa i druge narkobande, kao i venezuelansku kriminalnu skupinu Tren de Aragua, globalnim terorističkim organizacijama, dok je Trump pojačao provedbu imigracijskih mjera protiv navodnih članova bandi.

Američka vojska već je povećala zračni nadzor meksičkih narkokartela kako bi prikupila obavještajne podatke i utvrdila kako najbolje suzbiti njihove aktivnosti. Trump je prethodno ponudio slanje američkih trupa u Meksiko kako bi pomogli u borbi protiv trgovine drogom, što je Meksiko, kako kaže, odbio.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA