15 C
Sarajevo
03.10.2024

Turska podnijela zahtjev ICJ-u za učešće u procesu u okviru tužbe za genocid protiv Izraela

ICJ je također 24. maja Izraelu naredio da odmah zaustavi svoju vojnu ofanzivu na Rafah, grad u južnom Pojasu Gaze.

Turska je u srijedu podnijela zahtjev Međunarodnom sudu pravde (ICJ) za učešće u procesu u okviru tužbe za genocid protiv Izraela, javlja Anadolija.

Delegacija koju čine turski ambasador u Hagu Selcuk Unal i zastupnici u Velikoj narodnoj skupštini Turske predali su danas sekretarijatu ICJ-a tursku izjavu o uključenosti.

Time je Turska postala sedma zemlja koja je pred ICJ-om izjavila da se želi uključiti u slučaj tužbe za genocid između Južne Afrike i Izraela, nakon Nikaragve, Kolumbije, Libije, Meksika, Palestine i Španije.

- OGLAS -

Turska se ističe kao najvažnija regionalna zemlja koja se do sada odlučila uključiti u proces. Države mogu intervenirati u predmetu koji je podnijet ICJ-u na osnovu člana dva Statuta Suda.

Krajem prošle godine Južnoafrička Republika podnijela je tužbu protiv Izraela na Međunarodnom sudu pravde zbog kršenja Konvencije Ujedinjenih naroda (UN) o sprečavanju i kažnjavanju genocida iz 1948. godine.

- Advertisement -

Južnoafrička Republika zatražila je od ICJ-a donošenje odluke o mjerama opreza zbog hitnosti situacije u Gazi, a rasprave o zahtjevu za mjerama opreza održane su u Palači mira u Hagu 11. i 12. januara.

Sud je odluku o mjerama predostrožnosti objavio 26. januara.

Međunarodni sud pravde (ICJ) naredio je, između ostalog, Izraelu da preduzme mjere za sprečavanje genocida, kao i kažnjavanje direktnog podsticanja na genocid u Pojasu Gaze. Izrael ima rok od mjesec dana da izvijesti sud o tome šta radi kako bi ispunio naredbu ICJ-a o preduzimanju svih mjera koje su u njegovoj moći da spriječi djela genocida u Gazi.

Međunarodni sud pravde (ICJ) potom je 28. marta, po dodatnom zahtjevu Južnoafričke Republike podnesenom 6. marta, naznačio nove mjere budući da privremene mjere navedene u prethodnom nalogu “ne rješavaju u potpunosti posljedice koje proizlaze iz promjene situacije”.

“Od 26. januara, katastrofalni životni uvjeti Palestinaca u Pojasu Gaze dodatno su se pogoršali, posebno u svjetlu dugotrajnog i široko rasprostranjenog uskraćivanja hrane i drugih osnovnih potrepština kojima su bili izloženi Palestinci u Pojasu Gaze”, istakao je IJC.

ICJ je također 24. maja Izraelu naredio da odmah zaustavi svoju vojnu ofanzivu na Rafah, grad u južnom Pojasu Gaze.

“Izrael mora odmah prekinuti vojnu ofanzivu i sve druge akcije u Rafahu koje bi Palestincima u Gazi mogle proizvesti uslove života koji bi mogli dovesti do njenog fizičkog uništenja u cijelosti ili djelomično”, rekao je Nawaf Salam, predsjednik Međunarodnog suda pravde čitajući odluku o dodatnim privremenim mjerama koje je zatražila Južna Afrika u slučaju “genocid” protiv Izraela.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA