Rusi su koristili brodove i vojne transportne avione za utovar preostalih vojnika, oružja i opreme i povratak iz Sirije u Rusiju, navode iz Odbrambene obavještajne službe Ukrajine (DIU).
“Kako bi se povukli iz Republike Sirije, Rusi su upotrijebili konvoj vojnih transportnih aviona koji se krcaju ostacima vojnika, oružja i vojne opreme. Nekoliko aviona An-124 i Il-76 planirano je letjeti iz zračne baze Khmeimim prema zračnim bazama Ulyanovsk, Chkalovsky i Privolzhskiy”, navode iz obavještajne službe.
Rusija također raspoređuje dodatnu flotu. Konkretno, naređeno je pripremiti brod za rasuti teret Sparta II i veliki amfibijski jurišni brod Alexander Shabalin u Baltiysku za upućivanje u Tartus.
Osim toga, veliki amfibijski jurišni brodovi ruske Sjeverne flote Alexander Otrakovsky i Ivan Gren postavili su kurs prema Sredozemnom moru. U operaciji povlačenja iz Sirije sudjeluju i ruske fregate Admiral Gorškov i Admiral Golovko.
U luci Tartus Rusi provode hitnu demontažu opreme i vojne imovine. Tamo je već stiglo nekoliko stotina ruskih specijalaca kako bi osigurali sigurnost povlačenja.
DIU sugerira da Rusija računa na sporazume s protuvladinim snagama kako bi osigurala nesmetan izlazak iz Sirije. Tako Rusi više ne nazivaju teroristima grupe koje su srušile vlast Bashara al-Assada.
Istodobno, preostali ruski kontingent u Siriji ostaje frustriran i depresivan:
“Rusi čak izražavaju nezadovoljstvo svojim vođama i zapovjednicima, posebice njihovim organizacijskim neuspjehom”, navodi se.
Jedna od vojnih baza s ruskim trupama navodno je pod opsadom.
Režim Bashara al-Assada držao je vlast u Siriji 24 godine i pao je nakon dvanaestodnevne ofanzive pobunjenika 8. decembra koja je završila zauzimanjem Damaska, glavnog grada zemlje.
Institut za proučavanje rata izvještava da bi gubitak vojnih baza u Siriji mogao značajno omesti sposobnost Kremlja da provodi operacije u Africi. Ovaj bi neuspjeh oslabio utjecaj Rusije u Libiji i podsaharskoj Africi, a istodobno bi pobudio sumnje u njen utjecaj na autoritarne režime širom kontinenta.
Dmitrij Peskov, glasnogovornik ruskog čelnika, izjavio je u ponedjeljak, 9. decembra, da Kremlj radi na tome da u Siriji stupi u kontakt s onima koji mogu osigurati sigurnost vojnih baza.