Ruski brod sa đubrivom blokiranim u jednoj evropskoj luci otputovaće za Afriku 21. novembra, izjavila je u petak generalna sekretarka konferencije Ujedinjenih nacija za trgovinu i razvoj Rebeca Grynspan, javlja Anadolu Agency (AA).
Grynspan je razgovarala sa novinarima nakon produženja sporazuma o crnomorskom žitu za još 120 dana, koje je u četvrtak najavio predsjednik Turkiye Recep Tayyip Erdogan.
“Prva isporuka će krenuti iz holandske luke u Malavi, a brod se trenutno ukrcava”, rekla je Grynspan na pitanje o ruskom đubrivu blokiranom u evropskim lukama nakon početka rata Moskve protiv Kijeva.
“Datum koji je utvrđen za odlazak broda je 21. novembar za Malavi kroz Mozambik”, rekla je ona i dodala da u više evropskih luka ima oko 300.000 tona đubriva.
Istakla je da je to veoma važno jer je Malavi jedna od zemalja kojima je hitno potrebno đubrivo.
Grynspan je rekla da se UN nadaju da će sljedeća destinacija za rusku robu biti zapadna Afrika, koja je jako pogođena krizom.
Turkiye, UN, Rusija i Ukrajina potpisali su 22. jula u Istanbulu sporazum o obnovi crnomorskog izvoza žitarica, koji je obustavljen nakon što je u februaru počeo rusko-ukrajinski rat. U Istanbulu je uspostavljen Zajednički koordinacioni centar sa zvaničnicima tri zemlje i UN-a kako bi nadgledao pošiljke.
“Kao rezultat kvadrilateralnih pregovora čiji je domaćin bila Turkiye, Sporazum o crnomorskom žitnom koridoru produžen je na 120 dana od 19. novembra 2022., u skladu s odlukom koju su donijeli Turkiye, Ujedinjeni narodi, Ruska Federacija i Ukrajina”, naveo je Erdogan, te dodao:
“Koliko je ovaj sporazum važan i koristan za opskrbu hranom i sigurnost svijeta, jasno se vidjelo, jer je u posljednja četiri mjeseca s gotovo 500 brodova isporučeno više od 11 miliona tona žitarica i namirnica onima koji su u potrebi”.
Ugovor je trebao isteći sutra.