16 C
Sarajevo
23.04.2025

Više od četiristo pacijenata sa zatajenjem bubrega u Gazi umrlo zbog nedostatka dijalize

Preko četrdeset posto pacijenata sa zatajenjem bubrega, preciznije više od njih četiristo, umrlo je tokom rata zbog nedostatka odgovarajućeg liječenja, saopćilo je Ministarstvo zdravstva Gaze.

Preko četrdeset posto pacijenata sa zatajenjem bubrega, preciznije više od njih četiristo, umrlo je tokom rata zbog nedostatka odgovarajućeg liječenja, saopćilo je Ministarstvo zdravstva Gaze.

To uključuje jedanaest pacijenata koji su umrli od početka marta, kada je Izrael blokirao humanitarnu pomoć koja uključuje hranu, medicinske potrepštine i gorivo. U Gazu je od početka rata ušlo oko 45.400 tona medicinske opreme.

Dvaput sedmično, invalidska kolica Mohameda Attiye zveckaju po ulicama u Gazi kako bi mogao posjetiti mašinu koja ga održava u životu. Ovaj 54-godišnjak putuje od privremenog skloništa zapadno od grada Gaze do bolnice Shifa na sjeveru grada. Tamo je na dijalizi zbog zatajenja bubrega koje mu je dijagnosticirano prije skoro petnaest godina.

- OGLAS -

Ipak tretman, ograničen ratnim razaranjima i nedostatkom zaliha, nije dovoljan da se uklone svi otpadni proizvodi iz njegove krvi.

“To te samo vraća iz smrti”, rekao je Attiye koji je otac šestero djece.

- Advertisement -

Mnogi drugi poput njega nisu uspjeli. To su neke od tihih smrti u Gazi nakon rata, bez eksplozije, bez krhotina.

Attiya, koji je bio raseljen najmanje šest puta od prvih sedmica rata, rekao je da su mu potrebne najmanje tri do četiri sata dijalize svake sedmice. Sada, njegove dvije sesije traju najviše dva-tri sata.

Izraelska blokada i brojne naredbe za evakuaciju na velikom dijelu teritorije doveli su u pitanje njegovu sposobnost da dobije redovnu njegu.

Attiya je donedavno išao u bolnicu na dijalizu, ali kaže da su ga ograničeni tretmani i visoke cijene mineralne vode koju bi trebao piti ostavile u invalidskim kolicima. Rekao je i da sada ima halucinacije zbog visokog nivoa toksina u krvi.

Šest od sedam dijaliznih centara u Gazi uništeno je tokom rata, objavila je Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) ranije ove godine, pozivajući se na Ministarstvo zdravlja te teritorije.

Teritorija je prije rata imala 182 aparata za dijalizu, a sada ih ima 102. Dvadeset sedam ih je u sjevernoj Gazi, gdje su stotine hiljada ljudi požurile kućama tokom dvomjesečnog prekida vatre.

U bolnici Shifa, šef Odjela za nefrologiju i dijalizu, dr. Ghazi al-Yazigi, rekao je da je najmanje 417 pacijenata sa zatajenjem bubrega umrlo u Gazi tokom rata zbog nedostatka odgovarajućeg liječenja.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA