Vulkan u blizini islandske prijestolnice Reykjavik eruptirao je kasno u srijedu, što je sedma erupcija u proteklih godinu dana.
Vulkan je izbacivao lavu i dim, saopćio je Islandski meteorološki zavod, ali nisu zabilježeni prekidi u zračnom saobraćaju niti oštećenja infrastrukture.
Erupcija je počela iznenada u 23:14 sati po lokalnom vremenu, otvarajući pukotinu dugu gotovo tri kilometra. Prema procjenama Meteorološkog zavoda, ova erupcija je znatno manja od one koja se dogodila u augustu.
Snimci s društvenih mreža prikazuju užarenu lavu u jarko žutim i narandžastim nijansama kako se uzdiže u noćno nebo. Prvi znakovi erupcije zabilježeni su samo 45 minuta prije nego što je magma probila Zemljinu koru i stvorila pukotinu, saopćeno je iz meteorološkog zavoda.
Vlasti su ranije upozorile na mogućnost vulkanske aktivnosti zbog nakupljanja magme ispod poluotoka Reykjanes, oko trideset kilometara jugozapadno od Reykjavika, gdje je posljednja erupcija završila 6. septembra. Međutim, u proteklim sedmicama nije bilo značajnijih seizmičkih aktivnosti.
“Ova erupcija je manjih razmjera u usporedbi s prethodnom u augustu i onom u maju”, izjavio je Magnus Tumi Gudmundsson, profesor geofizike koji je u saradnji s Agencijom za civilnu zaštitu nadgledao događaj iz zraka.
Erupcije na poluotoku Reykjanes, poznate kao pukotinske erupcije, nisu direktno utjecale na Reykjavik i nisu uzrokovale značajne količine pepela u atmosferi, čime su izbjegnuti poremećaji u zračnom saobraćaju.
Međunarodni aerodrom Keflavik objavio je na svojoj veb -stranici da letovi nisu pogođeni te da ključna infrastruktura nije ugrožena.
Međutim, luksuzni geotermalni spa-kompleks Plava laguna evakuirao je svoje goste i privremeno zatvorio, izvijestio je islandski nacionalni medij RUV.
Obližnji ribarski gradić Grindavik, u kojem je prije evakuacije u decembru prošle godine živjelo gotovo četiri hiljade stanovnika, i dalje je uglavnom napušten zbog povremenih prijetnji od tokova lave.
Iako nije bilo indikacija da lava teče prema gradu, oko pedeset kuća u kojima su boravili povratnici je evakuirano, saopćila je Agencija za civilnu zaštitu.
“Grindavik za sad nije u opasnosti i malo je vjerovatno da će se pukotina dalje širiti, iako ništa nije moguće isključiti”, izjavio je Magnus Tumi.
Island, sa svojih 400.000 stanovnika, leži iznad vulkanske tačke žarišta u sjevernom Atlantiku i u prosjeku doživi erupciju svakih četiri do pet godina. Najdisruptivnija u novije vrijeme bila je erupcija vulkana Eyjafjallajokull 2010. godine, koja je izbacila oblake pepela u atmosferu i poremetila transatlantski zračni saobraćaj mjesecima.
Geološki sistemi na području Reykjanesa, koji su mirovali osamsto godina, ponovo su se aktivirali 2021. godine i od tada bilježe sve učestalije erupcije. Najnovija erupcija je šesta po redu samo u 2024.
Stručnjaci upozoravaju da će poluotok Reykjanes vjerovatno svjedočiti ponovljenim vulkanskim erupcijama tokom narednih decenija, pa čak i stoljeća, prenosi NBC News.