Izraelska vojska saopćila je da je izvela napad na ulaz u Sirijsko ministarstvo odbrane u Damasku, pojačavši napade na vlasti, uz deklarisani cilj da zaštiti druzsku manjinu od nasilja vladinih snaga.
Samy Akil, politički analitičar i akademik specijaliziran za sirijska pitanja, kaže da postoji “više razloga” za turbulentnu situaciju u zemlji.
Sirijska vlada je saopćila da je vojska jučer ušla u uporište Druza na jugu zemlje, što je ponovo raspirilo strah od napada na manjine i izazvalo nove izraelske napade.
Nakon svrgavanja dugogodišnjeg diktatora Bashara al-Assada, novi sirijski predsjednik Ahmed al-Sharaa obećao je inkluziju i zaštitu svih raznolikih zajednica Sirije, ali sunitske snage lojalne njemu i dalje nasilno nastupaju prema vjerskim manjinama.
“Mora se reći da je velik dio toga naslijeđen kao rezultat 14 godina sukoba i 54 godine diktature pod režimom al-Assada. Ali glavni razlog koji sada vidimo jeste nedostatak političke vizije koju nudi trenutna vlada”, rekao je Samy Akil za Al Jazeeru.
“Trenutna vlada, da joj damo priznanje, izgovara mnoge ispravne stvari. Međutim, nije uspjela… podržati te riječi konkretnim dokazima na terenu, posebno kada je riječ o inkluzivnom… sistemu upravljanja koji uključuje jasnu strukturu podjele vlasti u kojoj su svi segmenti sirijskog društva zastupljeni”, objasnio je on.
Akil tvrdi da su mnogi potezi koji su trebali dovesti do kohezivnog društvenog ugovora i uključivanja svih Sirijaca bili “prilično ishitreni”.
“Naprimjer, dan dijaloga koji se dogodio u februaru, praćen ustavnom deklaracijom, koju su mnogi Sirijci smatrali izuzetno problematičnom jer centralizira moć u rukama predsjedništva”, rekao je Akil.
Naveo je da su brojna ključna ministarstva, uključujući unutrašnjih poslova, odbrane, vanjskih poslova i pravde, pod kontrolom osoba “blisko povezanih s trenutnom vladom u Damasku i njenim prethodnikom Tahrir al-Shamom”.
Sirijski predsjednik Ahmed al-Sharaa bio je na čelu Hayat Tahrir al-Shama, koji je predvodio opozicionu ofanzivu kojom je u munjevitoj akciji u decembru svrgnut dugogodišnji predsjednik al-Assad.
Zašto se Izrael uključio?
Kabinet izraelskog premijera Benjamina Netanyahua saopćio da je Izrael “posvećen sprečavanju štete za Druze u Siriji zbog dubokog bratskog saveza s druzskim građanima u Izraelu i njihovih porodičnih i historijskih veza s Druzima u Siriji”.
Oko 130.000 izraelskih Druza živi u Karmelu i Galileji na sjeveru Izraela. Za razliku od drugih manjinskih zajednica unutar izraelskih granica, druzski muškarci stariji od osamnaest godina obavezno služe vojsku od 1957. godine i često napreduju do visokih činova, dok mnogi grade karijere u policiji i sigurnosnim snagama.
Izraelska vlada je također jednostrano proglasila demilitarizovanu zonu u Siriji koja “zabranjuje uvođenje snaga i oružja u južnu Siriju”, navodi kabinet izraelskog premijera.
Sirijska vlada odbacila je izraelsku deklaraciju o demilitarizovanoj zoni i, zajedno s međunarodnom zajednicom, više puta je pozivala Izrael da prekine vojne akcije koje krše njen suverenitet.
Izrael, zabrinut zbog ekstremističkih grupa duž svojih granica, zauzeo je konfrontacijski stav prema Al-Shaari, uprkos naporima Trumpove administracije da potakne sirijsko-izraelsko pomirenje i pokušajima širenja normalizacije na Bliskom istoku.
Ranije je duhovni vođa Druza, Hikmat Al-Hijri, pozvao na međunarodnu zaštitu “svih zemalja” kako bi se “suprotstavili barbarskoj kampanji” Vlade i savezničkih snaga “koristeći sva raspoloživa sredstva”.
“Suočavamo se s potpunim ratom istrebljenja”, rekao je Al-Hijri u videoizjavi.
Ipak, u saopćenju koje su izdali drugi druzski lideri, pozdravljena je intervencija Sirijske vlade u Suwaydi i upućen je poziv državi da uspostavi svoj autoritet. Također su pozvali na predaju oružja ladinim snagama i na početak dijaloga s Damaskom.