Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski objavio je da je odobrio tekst Nacrta novog zakona usmjerenog na jačanje vladavine prava i nezavisnosti ukrajinskih antikorupcijskih institucija, te najavio da će ga istog dana uputiti Vrhovnoj radi, ukrajinskom parlamentu.
Zelenski je izjavio da je novi prijedlog zakona namijenjen očuvanju nezavisnosti ukrajinskih antikorupcijskih institucija i zaštiti pravnog sistema od ruskog utjecaja ili uplitanja. Nacrt je opisao kao “uravnotežen”, ali nije dao dodatne detalje.
“Najvažniji su stvarni alati, nikakve ruske veze i nezavisnost NABU-a i SAPO-a. Prijedlog zakona će danas biti upućen Vrhovnoj radi Ukrajine”, rekao je Zelenski.
Ukrajinski parlament je 22. jula usvojio amandmane koji glavnom tužiocu daju nove ovlasti nad slučajevima koje vodi Specijalizirano antikorupcijsko tužilaštvo (SAPO) i istragama koje vodi Nacionalni antikorupcijski biro Ukrajine (NABU).
Zelenski je isti dan potpisao zakon, što su opozicioni zastupnici i organizacije za nadzor okarakterisali kao efektivno uništenje nezavisnosti dvije ključne ukrajinske antikorupcijske institucije.
Novi zakon koji je Zelenski potpisao omogućava glavnom tužiocu da izdaje obavezujuće instrukcije NABU-u, da preraspodjeljuje slučajeve izvan te agencije i da delegira ovlasti SAPO-a drugim tužiocima. Kritičari tvrde da ove promjene ruše zaštitne mehanizme koji obje institucije štite od političkog uplitanja.
Između ostalih novih ovlasti, glavni tužilac može zatvarati istrage NABU-a na zahtjev odbrane.
Od 23. do 24. jula, demonstranti su se okupili u većim gradovima širom zemlje, uključujući Kijev, Lavov, Dnjipro i Odesu, uz sve glasnije pozive vladi da izmijeni važeće zakone.
Ukrajinci koji su govorili za Kyiv Independent označili su situaciju kao “crveni alarm” za demokratiju u zemlji, navodeći da ovaj potez predstavlja “tačku bez povratka.”
Zelenski je tvrdio da je svrha zakona koji demontira antikorupcijsku infrastrukturu Ukrajine bila suzbijanje ruskog utjecaja.
Odredbe ovog zakona lišavaju antikorupcijske agencije njihove nezavisnosti, i ništa u zakonu ne cilja ruske agente unutar ili izvan tih agencija, piše Kyiv Independent.
“Odredba po kojoj glavni tužilac može oduzeti slučajeve Nacionalnom antikorupcijskom birou (NABU) vjerovatno neće imati utjecaja na ruske agente”, izjavila je Kateryna Butko, šefica antikorupcijske organizacije AutoMajdan, za Kyiv Independent.
Zelenski je jučer najavio da će ukrajinske institucije za provođenje zakona i borbu protiv korupcije u roku od dvije sedmice predstaviti zajednički akcioni plan za jačanje pravosudnog sistema.
Govoreći nakon sastanka na visokom nivou sa šefovima vodećih ukrajinskih institucija za provođenje zakona i borbu protiv korupcije, Zelenski je rekao da su se lideri dogovorili da razviju koordinirane reforme za obnovu povjerenja javnosti i osiguranje odgovornosti.
“Svi čujemo šta društvo govori. Vidimo šta ljudi očekuju od državnih institucija, osiguranu pravdu i efikasno funkcionisanje svake institucije. Razgovarali smo o potrebnim administrativnim i zakonodavnim odlukama koje bi ojačale rad svake institucije, razriješile postojeće kontradikcije i uklonile prijetnje”, rekao je Zelenski.
Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen izrazila je “ozbiljnu zabrinutost” Zelenskom zbog novog zakona, rekao je portparol Evropske komisije, Guillaume Mercier 23. jula.