Administracija američkog predsjednika Donalda Trumpa odobrila je prvu prodaju vojne opreme Ukrajini otkako je preuzeo dužnost, što upućuje na to da bi sporazum o mineralima, koji su SAD i Ukrajina potpisale jučer, mogao otvoriti put za obnovu isporuka oružja.
State Department je odobrio izdavanje dozvole za izvoz 50 miliona dolara (ili više) obrambene opreme i usluga Ukrajini, prema dokumentu upućenom Odboru za vanjske poslove američkog Senata. To bi bilo prvo odobrenje takve vrste otkako je Trump zaustavio svu vojnu pomoć povezanu s Ukrajinom ubrzo nakon stupanja na dužnost, prenosi Guardian.
Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski izjavio je u kako je potpisivanje dugo razmatranog sporazuma o mineralima – pod znatno povoljnijim uvjetima za Ukrajinu nego što se očekivalo – rezultat njegovog sastanka s Trumpom na marginama pogreba pape Franje.
Zelenski je sporazum opisao ravnopravnim, rekavši da stvara priliku za značajna ulaganja u Ukrajinu.
Jedan viši savjetnik izjavio je kako Kijev očekuje da će se isporuke oružja brzo obnoviti.
“Nema izravne poveznice u kojoj piše “dobit ćete upravo ovo oružje”, ali otvara se mogućnost paralelnih pregovora o kupovini oružja. Američka strana sada je otvorena za te razgovore”, izjavio je Mihajlo Podoljak, savjetnik Volodimira Zelenskog.
Nakon nekoliko sedmica u kojima je Trump djelovao blago prema Rusiji, a oštro prema Ukrajini, vlasti u Kijevu se nadaju promjeni te dinamike.
Posebno je važno da se iz sporazuma isključuju sredstva koja su prethodno poslana Ukrajini kao vojna i humanitarna pomoć, a za koja je Trump više puta rekao da ih želi vratiti. Također, navedeno je da sporazum treba provoditi na način koji neće ometati integraciju Ukrajine u Europskoj uniji te da američke kompanije neće imati monopol na poslove u Ukrajini, već samo pravo sudjelovanja u poštenim i ravnopravnim natječajima. Konačni dokument rezultat je gotovo tri mjeseca pregovora.
Na pitanje kako je Kijev uspio poboljšati uvjete sporazuma o mineralima, Podoljak je rekao da su stvarni razgovori bili potpuno drukčijeg tona od Trumpovih javnih izjava.
“To je stil ove administracije, vrlo su agresivni u komunikaciji. Dozvolit će curenje informacija o najgorim mogućim uvjetima i slično, ali u stvarnosti pregovaraju normalno i može se postići rezultat. Koriste tu agresiju kako bi poboljšali svoju početnu poziciju”, dodao je.
Podoljak je također rekao da će, budući da se američko oružje sada mora kupovati, Kijev morati pažljivije birati što traži.
“Pažljivo ćemo odabrati ono jedinstveno oružje koje SAD posjeduje. Jer, ako možemo proizvoditi vlastite dronove, onda ćemo to raditi ovdje. Ali postoje neke ključne vrste oružja koje samo SAD proizvodi i nitko drugi”, rekao je.
Zelenski je ranije iskazao interes za kupnju sistema protuzračne odbrane Patriot u vrijednosti desetaka milijardi dolara iz SAD-a, predlažući da se to financira ili putem europskih saveznika, ili putem planiranog fonda za minerale. Nije odmah bilo jasno na koje se konkretno oružje i usluge odnosi skromniji paket pomoći u vrijednosti od 50 miliona dolara. Prema Zakonu o kontroli izvoza naoružanja, State Department je obvezan obavijestiti Kongres o značajnim prodajama naoružanja i vojnih usluga.
Zahtjev je bio za izravnu komercijalnu prodaju, koja dopušta prijenos odbrambenih proizvoda ili usluga proizvedenih pod licencom Ministarstva vanjskih poslova izravno od strane američke industrije stranom kupcu.
Posljednji paket pomoći Ukrajini došao je tokom administracije Joea Bidena, kada je Kongres odobrio potrošnju od milijardu dolara u nastojanju da ubrza vojnu pomoć prije nego što Trump preuzme dužnost.
Reakcije Rusije na sporazum o mineralima bile su uglavnom suzdržane, s izuzetkom ratobornog bivšeg predsjednika Dmitrija Medvedeva koji je tvrdio da je to katastrofa za Zelenskog.