Vlada Federacije Bosne i Hercegovine je na sjednici održanoj u ponedjeljak, a na prijedlog Federalnog ministarstva finansija i nakon konsultacija sa Ekonomsko-socijalnim vijećem, donijela Odluku o iznosu najniže plate za 2025. godinu, kojom je propisano da se najniža plata za period od 1. januara do 31. decembra 2025. godine utvrđuje u neto iznosu od 1.000 KM. Na odluku je reagirao Upravni odbor Udruženja poslodavaca FBiH, ukazavši na ozbiljne posljedice i rizike donošenja ove odluke, ocijenivši je “ishitrenom”. Danas je reagiralo i Udruženje ugostitelja FBiH.
U saopštenju koje potpisuje predsjednik Ahmed Puškić ističe se da su ugostitelji za odluku saznali iz medija.
“Do sad je bila neto 620 KM a bruto 1050 KM. Prema vašoj odluci za 2025. godinu minimalna bruto plata ubuduće će iznositi 1750 KM, što znači enormno povećanje koje mi privatnici i ugostitelji ne možemo podnijeti”, upozoravaju iz Udruženja.
Podsjetivši na Pravilnik o upotrebi duhanskih proizvoda u ugostiteljskim objektima, koji je nedavno stupio na snagu, navode da je ta odluka već uzrokovala pad prometa od 50% i više u njihovom poslovanju, te da će odluka o minimalnoj plati “sigurno biti uzrok da se mnogi objekti zatvore”.
“U suštini, doprinosi koje bi morali plaćati u budućnosti za radnike je naša dobit i zarada, većina objekata to ne može podnijeti i nažalost počet ćemo otpuštati radnike. Mi se slažemo da plata minimalna bude 1000 KM, ali da se doprinosi zalede i ostanu isti kao do sada”, ističu ugostitelji uz prijedlog kako bi se ova odluka mogla modifikovati, da ne bi štetila njihovom poslovanju.
Također, dodaju, dodatno zabrinjava činjenica da ova odluka kao i zakon o upotrebi duhana vrijedi samo za Federaciju BiH i da se iste neće provoditi u RS-u.
“Apsurd je da je korisnicima Elektorprivrede BiH u Federaciji i struja poskupila u odnosu na RS, što generalno sve utiče na naše postojanje i egsistenciju. Do sada nas niko nikada nije kontaktirao i pitao za mišljenje u vezi minimalne plate, a svi znamo da je 40% radnih mjesta u Federaciji vezano za ugostiteljstvo. Mi se iskreno nadamo da ove odluke neće značiti povećanje i doprinosa nama, jer u suprotnom mi ćemo se morati boriti za naša prava i naš opstanak na sve pravne i legitimne načine u šta spadaju naravno i mirni protesti ugostitelja i naših radnika”, poručuju ugostitelji.
Na kraju su izrazili sumnju “da je u pitanju neki drugi cilj i generalno slabljenje ekonomije i veći nameti samo za građane Federacije BiH”, što je, kako ističu, “nedopustivo”.