Počela je hitna sjednica predstavničkog dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine.
Zastupnici bi na hitnoj sjednici u četvrtak, 23. januara 2025. godine, trebali razmatrati dva zakona.
U pitanju su europski zakoni – prijedlog zakona o graničnoj kontroli i Prijedlog zakona o zaštiti ličnih podataka, koje je polovinom decembra prošle godine jednoglasno utvrdilo Vijeće ministara BiH i uputilo ih u parlamentarnu proceduru.
Glasanje o prijedlogu Zakona o graničnoj kontroli, te glasanje o prijedlogu jednog zaključka da se upućuje Domu naroda, te zaključak Dedića (SDA).
Za prijedlog zakona o graničnoj kontroli je usvojen sa 20 ZA, 10 Protiv, suzdržanih 9. Prijedlog zakona je usvojen.
Glasanje o prijedlogu zakona u prvom čitanju: za je 30, protiv 1, suzdržanih 8. Usvojen je prijedlog zakona u prvom čitanju o zakonu o zaštiti ličnih podataka BiH.
Amandmanska faza se otvara, te će amandmane raditi Ustavno-pravna komisija. Pretpostavlja se da će završno čitanje biti danas. Zaključak još nije izveden zbog amandmanske faze.
Rasprava o zakonu o ličnim podacima je bila burna, te su se zastupnici osvrnuli na neke članove koje su naveli kao sporne.
Jasmin Emrić (NES) je rekao da “posebno je opasno da je agencijama i institucijama dato da mogu iskoristiti legitimnost za prikupljanje podataka, što se može iskoristiti za zlouporabu istih u BiH”.
Peđa Kojović (Naša stranka) rekao je da “Postoje termini i izrazi koji se ne koriste u našoj terminologiji. To je veliki problem kada smo radili zakon, koji je lex specialis na nivou Europe. Ovaj zakon je prevod uredbe. Mi koristimo u zakonima da organ mora odgovoriti u vremenskom terminu. EU nema terminologiju u odrednici, već u “dogledno vrijeme”. Problem je što je propis iz 2011. godine i ne odgovara novoj terminologiji EU u njihovim zakonima. Vi ste zapravo spomenuli članove koji su direktan prevod uredbe koji su se mogli ‘uklopiti’ u naš zakon. Uradit ćemo izmjenu u idućem vremenu”.
Midhat Čaušević (SDA) je rekao da “Zlouporaba podataka je krivično djelo, te bih volio da mi se pojasni stav 5. član 8. pomenutog zakona. Ovaj stav 5 je amandman usvojen na vijeću ministara koji jasno kaže, javni i nadležni organi entiteta i distrikta dužni su ustupiti podatke kontroloru podataka u svrhu razmatranja istih od građana koji imaju izborno pravo.
Do sada nije postojala mogućnost da neko ustupi birački spisak u svrhu referenduma. Ovim članom i ako se usvoji, omogućava se da će legitimno na zahtjev entiteta ili organa zaduženog za sprovođenje referenduma, CIK imati obavezu dostaviti birački spisak u svrhu referenduma.
Da li je ovo uvertira ka najavama iz političkog svijeta u BiH o referendumu iz entiteta u BiH? Ovim zakonom i usvajanjem stava 5. u članu 8. se to omogućava”, rekao je.
Kešo Safet (SDA)je rekao da će amandmanom pokušati popraviti sporne članove, te rekao da “odredbe zakona se striktno definiraju i primjenjuju radi pravne sigurnosti”.
Šerif Špago (SDA) je otvorio diskusiju i rekao da “sve što se odnosi na rad Agencije za zaštitu podataka bude na onome ko imenuje rukovodeće za agenciju. Nemam mogućnost da predlagače zakona (Agenciju za europske integracije) da razjasne pitanja zakonom nejasna da nepotrebno ne ulažemo amandman.
Predlažem da primjedbe Transparencyija budu pročitane, jer su konstruktivne za prijedlog zakona”.