Neposredno nakon što je slovenski parlament izglasao zakon o medicinski potpomognutom umiranju, uslijedile su burne i podijeljene reakcije širom zemlje. Dok su zagovornici prava na dostojanstvenu smrt odluku dočekali s odobravanjem, vjerske institucije, konzervativna udruženja i dio medicinske struke oštro su se usprotivili zakonu, najavljujući inicijative za njegovo ukidanje.
Kako prenosi Reuters, civilne grupe već su najavile pokretanje referendumske inicijative, uz tvrdnje da zakon ugrožava najranjivije i potkopava etičke temelje društva. Slične stavove iznijela je i Slovenska biskupska konferencija, poručivši da država ovim odustaje od onih kojima je najpotrebnija podrška.
“Smrt se ne može legalizirati kao rješenje za patnju. Ovo je duboko pogrešan korak” – poručili su iz opozicije.
Prema izvještaju Al Jazeere, Komisija za medicinsku etiku izrazila je zabrinutost zbog mogućih zloupotreba i pozvala na dodatne provjere u implementaciji zakona, koji bi trebao stupiti na snagu krajem godine. S druge strane, organizacije za ljudska prava i udruženja teško oboljelih pozdravile su zakon kao „istorijski iskorak“.
“Prvi put imamo zakonsko priznanje prava na izbor. Ovo je sloboda, ne prijetnja” – izjavila je predstavnica udruženja za dostojanstvenu smrt.
Podsjećamo, zakon predviđa da samo teško i neizlječivo bolesne osobe, koje su pri punoj svijesti i više puta potvrde svoju odluku, mogu zatražiti potpomognuto umiranje. Potrebna su i mišljenja dvije ljekarske komisije, a cijeli proces bit će strogo reguliran.