Strane spasilačke ekipe počele su u subotu stizati u Myanmar kako bi pomogle u potrazi za preživjelima nakon potresa koji je u toj siromašnoj jugoistočnoj azijskoj zemlji odnio više od 1000 života u jeku građanskog rata.
Stručnjaci objašnjavaju da je zemljotres rezultat pomicanja duž Sagaing rasjeda, koji razdvaja Indijsku i Sundsku tektonsku ploču. Ovi “strike-slip” potresi, gdje se blokovi kore pomiču horizontalno jedan pored drugog, mogu izazvati površinske pukotine i ozbiljna oštećenja infrastrukture.
U susjednom Tajlandu najmanje devet osoba izgubilo je život.
Potres magnitude 7,7 po Richteru zatresao je zgrade i srušio neboder u izgradnji u tajlandskom glavnom gradu Bangkoku, pri čemu je 30 ljudi ostalo zarobljeno pod ruševinom, a traga se za još 49 osoba.
Vlada Myanmara proglasila je vanredno stanje u šest regija i uputila apel za međunarodnu pomoć. Zemlje poput Kine, Rusije i Indije, kao i organizacije poput Ujedinjenih nacija, već su obećale podršku u naporima spašavanja i obnove.
Američki geološki institut predviđa da bi broj žrtava u Myanmaru mogao premašiti 10.000, dok bi ekonomska šteta mogla biti veća od godišnjeg BDP-a zemlje.
U regiji Mandalay je snimljena ogromna pukotina nakon snažnog potresa. Snimka rascjepa se proširila društvenim mrežama. Ovo je izazvalo dodatni strah kod stanovništva.