10 C
14.09.2024

Britanac i Rus odigrali najduži meč u historiji US Opena

ATP je na društvenoj mreži X čestitao 34-godišnjem Britancu na pobjedi “u najdužem meču u historiji US Opena”.

Britanac Dan Evans (ATP-184.) i Rus Karen Hačanov (ATP-22.) odigrali su u utorak najdulji meč u historiji US Opena, a nakon pet sati i 35 minuta igre slavio je britanski teniser sa 6-7(6/8), 7-6 (7/2), 7-6 (7/4), 4-6, 6-4.

Nakon što su prva tri seta odlučena u tie breaku, a četvrtog je dobio Hačanov, Evans je u zadnjem setu gubio 0-4 prije nego što je preokrenuo osvojivši posljednjih šest gemova ovog maratonskog susreta.

Prijašnji rekord US Opena datira iz 1992. godine kada je u polufinalu Šveđanin Stefan Edberg slavio protiv Amerikanca Michaela Changa nakon pet sati i 26 minuta.

Carlos Alcaraz i Jannik Sinner 2022. su se približili tom rekordu u igrajući u četvrtfinalu susret koji je trajao pet sati i 15 minuta, a pobjedu je tada ostvario Alcaraz.

Najduži Grand Slam meč u historiji odigran je u Wimbledonu 2010. godine između Francuza Nicolasa Mahuta i Amerikanca Johna Isnera, a američki je teniser na kraju slavio poslije jedanaest sati i pet minuta igre uz zadnji set koji je završio rezultatom 70-68 u njegovu korist. Nakon toga su svi veliki turniri, najkasnije do 2022., uveli super tie-break (prvi do deset poena) u slučaju izjednačenja 6-6 u zadnjem setu.