6 C
Sarajevo
19.11.2024

Talijanska mafija očajnima u krizi nudi pomoć, ali ta pomoć ima visoku cijenu

Italija je u jednom trenutku bila najveće svjetsko žarište pandemije novog koronavirusa, no situacija se zadnjih tjedana poboljšava pa se krenulo u otpuštanje restriktivnih mjera.

Problem je sada u oporavku ekonomije. Italija godinama ima veliku stopu nezaposlenih uz slab ekonomski rast pa će kriza koja tek treba uslijediti jako pogoditi državu s više od 60 milijuna stanovnika.

Država je obećala pomoć poslovima, no neki tu pomoć neće čekati. Talijanska mafija nudi pomoć siromašnima i gladnima diljem države, no ta pomoć ne dolazi bez cijene.

- OGLAS -

“Ljudi me zovu i plaču mi preko telefona. Govore mi da im djeca ne mogu jesti. Mlada žena me zove svaki dan. Ima petero djece i ne zna kako ih nahraniti”, govori brat mafijaša iz Palerma u razgovoru za BBC iako nije htio potvrditi da je i on član mafije.

“Ako biti mafijaš znači pomagati ljudima, onda sam ja ponosni mafijaš”, napomenuo je.

- Advertisement -

Diljem Italije postoji puno antimafijaških istraživača koji su upoznati s mafijaškim načinom poslovanja. Jedan od njih je Nicola Gratteri koji je ujedno i na čelu državnog odvjetništva u Catanzaru u Calabriji.

Mafija ne razumije velikodušnost

“Cilj je podići kredibilitet i postati ljudima opcija umjesto države. Cilj je proširiti bazu podrške”, govori Gratteri.

Doduše, pomoć mafije nikada nije znak velikodušnosti.

“Mafija nikada ništa ne napravi iz velikodušnosti. Taj koncept za njih ne postoji. Jedino što znaju je koncept: ‘Ako mi pomogneš, pomoći ću i ja tebi.’ Na početku te ne traže ništa, ali svatko mora uzvratiti uslugu u nekom trenutku”, kaže Enza Rando, član još jedne antimafijaške organizacije u Italiji.

Primjer takve pomoći dao je i Marcello koji ima restoran u centru Palerma. Uskoro će dobiti ponudu koju ne može odbiti.

“Na vrata vam pokuca mafijaš i ponudi otkupiti vaš posao u tom trenutku. Tada pregovarate o cijeni. Kada se dogovorite, dio novca vam netko prebaci na vaš račun, a ostatak dobijete na ruke. U ovim trenucima, moj posao propada. Kada vam netko baci prsluk za spašavanje, možete nastaviti plivati ili utopiti se zajedno sa svojim idealima.”

“Pravio sam se velikodušan, a ubio sam više od 20 ljudi”

Gaspare Mutolo je bivši mafijaš sa Sicilije koji je postao ključni svjedok u desecima mafijaških slučajeva. Njegova glavna taktika je bilo prikazivanje sebe velikodušnim.

 

“Upravo sam tako prije operirao. Bio sam vrlo šarmantan i, činilo se, velikodušan. Nikada nisam pokazao svoje stvarne namjere, a bio sam kriminalac koji je ubio više od 20 ljudi.”

Mutolo je BBC-u razgovor dao s tajne lokacije gdje se nalazi pod policijskom zaštitom, a dane provodi slikajući. 

“Kada ti djeca plaču jer nema hrane na stolu ili će ti posao bankrotirati, ne misliš o posljedicama uzimanja pomoći od krivih ljudi. Samo želiš preživjeti. Mafija uvijek ima spreman novac za potrebite ljude u ovakvim krizama i tu su puno učinkovitiji od države”, kaže Mutolo.

Još jedan primjer mafijaške ponude je mesnica u gradiću Apuliji na jugu Italije koja je imala velike probleme s poslovanjem tijekom karantene. Kada su ponovno otvorili, jedan od njihovih stalnih mušterija je došao do mesnice i ponudio posudbu novaca kako bi im pomogao.

“Odmah sam se pogledao sa suprugom i bili smo razočarani jer smo shvatili o čemu se radi”, rekao je Antonio koji sa suprugom Francescom vodi mesnicu.

“Odbili su ponudu, no takve ponude su srž mafijaškog posla. Dobijete posudbu, a onda spora agonija počinje. Konačni cilj mafijaša nikada nije zarada, već žele preuzeti posao i koristiti ga za pranje novca. Ako talijanska vlada ne može pomoći takvim ljudima, oni će otići u ruke mafiji”, kaže Gratteri, član antimafijaške organizacije s početka priče.

Prije će uzeti od mafije nego od države

Talijanska pomoć poslovima za sada iznosi maksimalno 25 tisuća eura po kompaniji, no tko dobije taj novac morat će ga vratiti državi.

Marcello, već spomenuti vlasnik restorana u centru Palerma, nema ni namjeru tražiti pomoć države.

“To će biti nemoguće vratiti. Svi koji ponovno otvore će morati slijediti pravila socijalnog distanciranja. To znači manje mušterija i manje novca.”

Nadodaje da svi vlasnici restorana koje poznaje imaju jednako mišljenje. Vjeruju da je prodaja poslova mafiji bez pitanja njihova jedina opcija.

“Osjećam da sam propao. Uvijek sam osuđivao mafiju, a sada ću pregaziti sve što sam oduvijek vjerovao”, završava Marcello.

 
- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA