Dok sarajevska policija traga za trojicom osumnjičenih migranata zbog ubistva u naselju Otes, građani su se okupili u naselju Hadžići uu znak protesta zbog neadekvatne zaštite njihove sigurnosti. Stanovnici ovog sarajevskog prigradskog naselja tvrde da nisu sigurni, ponajviše zbog blizinie migrantskog centra Ušivak i Blažuj.
“U Hadžićima vlada strah od migranata, u Ušivku su smješteni. Ovdje policijski sat ne počinje u 23:00, nego s prvim mrakom, u 19:00. Ljude je strah da izađu, izlaze samo oni koji smiju, a ostali se zaključaju u domove, strahuju za ono što bi se moglo desiti”, rekao je sagovornik Slaviše Starčevića.
“Kada kročite Donjim Hadžićima strah vas je, bojite se, ti ljudi sa sobom nose noževe. Vidio sam to ne mali broj puta u gradskom prevozu. Nisam zapamtio više problema nego protekle dvije godine kako su tu”, rekao je ovaj stanovnik Hadžića.
“Migranti trče, nose noževe, mačete, a vi se bojite da ne priđe vama. Kako živjeti normalno u takvoj sredini. Ima njih i finih, ali ima i onih koji su donijeli sa sobom previše kriminala. Posljedice za Ilidžu i Hadžiće su najveće. Kada bi svaka općina primila 100 migranata – ovaj problem ne bismo imali”, rekao je ovaj mladić.
Jedan od okupljenjih građana je i mladi kriminalista, koji je rekao da se određeni broj migranata udružuje jer nemaju više novca i finansijske pomoći iz vana.
“Imamo tendencije da se udružuju sa krijumčarima ljudi, narkodilerima, prostitucuja, to će se sve pojaviti ako lokalni i viši nivoi vlasti ne poduzmu nešto”, istakao je.
“Policija radi sve što je u njihovoj mogućnosti, koliko im kapaciteti dozvoljavaju, ali podrška je neophodna. Moramo naglasiti da policiji fali kadrova, da bi povećanje patrola i kontrole nekih punktova povećalo stanje sigurnosti”, zaključio je ovaj sagovornik.
Djevojka, učesnica protesta, koja je razgovarala sa reporterom N1 tvrdi da se ne osjeća sigurno, jer živi na putu kojim prolaze migranti do kampa. Od kako su smješteni u kamp Ušivak – sama kući nikada nije došla, po nju je morao da dolazi otac.
“Imam empatije prema njima, rijetko kada su mi se obraćali, rijetko kada sma imala priliku da stupim s njima u kontakt. Imam dozu straha, šta ako me napadnu, kako da se odbranim. To su momci mojih godina, nadala sam se da će se situacija riješiti, ali kao pojedinac ne mogu promijeniti ništa. Ovaj skup je volja građana, šaljemo poruku svim nivoima da zaštite naša prava i osiguraju uslove migrantima. Oni zaslužuju da žive, ali i mi imamo prava na slobodu da se krećemo”, zaključila je.
Podsjećamo, policijski službenici Uprave policije MUP-a Kantona Sarajevo pod nadzorom Kantonalnog tužilaštva KS i dalje rade na rasvjetljavanju i dokumentovanju krivičnih djela “ubistvo” i “teška tjelesna povreda” izvršenih na području općine Ilidža 17. novembra, te se poduzimaju intenzivne mjere i radnje na pronalasku osoba koje se dovode u vezu sa istim.
O izvršenim krivičnim djelima i raspoloživim saznanjima obaviještene su sve policijske agencije u Bosni i Hercegovini, kao i Obavještajno-sigurnosna agencija, saopćeno je iz MUP-a KS.
Sarajevska policija traga za nekoliko osoba među kojima je i 34-godišnji Marokanac Hicham Aglaras koji je pravosudnim organima Bosne i Hercegovine poznat od ranije.
Naime, on je već osuđivan zbog posjedovanja opojnih droga te je osuđen na četiri mjeseca zatvora uslovno sa rokom kušnje od godinu.
Podsjetimo, u sukobu sa migrantima na Ilidži ubijen je Jasmin Berović dok su dvojica njegovih prijatelja teško povrijeđena.
Policijski službenici Uprave policije MUP-a Kantona Sarajevo pod nadzorom Kantonalnog tužilaštva Kantona Sarajevo i dalje rade na rasvjetljavanju i dokumentovanju krivičnih djela “Ubistvo” i “Teška tjelesna povreda” izvršenih na području općine Ilidža 17.11.2020. godine, te se poduzimaju intenzivne mjere i radnje na pronalasku osoba koje se dovode u vezu sa istim.
O izvršenim krivičnim djelima i raspoloživim saznanjima obaviještene su sve policijske agencije u Bosni i Hercegovini, kao i Obavještajno-sigurnosna agencija.