7.7 C
Sarajevo
19.11.2024

Kako se brinuti o djeci pazeći na planetu

Postoji obilje predmeta za jednokratnu upotrebu, plastike i, prema proizvođačima, jednostavno “nezamjenjivih” proizvoda. U ovom uputstvu ćemo analizirati koju alternativu možemo pronaći i šta odbiti, ne dovodeći u pitanje lični komfort.

Kreveti, kolica, odjeća

Sve je to potrebno, ali možete uštedjeti novac i pomoći planeti ako kupite ili preuzmete na razmjenu već korišteni predmet. Namještaj, kolica i odjeću prodaju se na mreži i van nje, a daju ih i poznanici, rođaci ili članovi internetskih grupa za razmjenu dječjih stvari.

- OGLAS -

Dječiji namještaj i kolica možete posuditi u službama za iznajmljivanje. Ova je opcija prikladna kada vam je stvar potrebna na kratko, na primjer tijekom putovanja. Ovo je isplativije od kupovine i ekološki prihvatljivije: više ljudi će koristiti predmet nakon vas.

Kad neka od stvari postane nepotrebna, možete je pokloniti, razmijeniti, prodati ili iznajmiti.

- Advertisement -

Slomljena kolica radionice će prihvatiti za popravak takvih stvari – potrebni su im za rezervne dijelove. To će pomoći svijetu da uštedi resurse za proizvodnju nove robe, spasi dobre stvari sa odlagališta otpada, a novčanike roditelja od nepotrebne potrošnje.

Uređaji

Sada za novorođene prodaju puno svih vrsta uređaja. Sterilizatori, pumpe za dojke, radio i video monitori, termometri, tobogani za kupanje i oko par stotina drugih uređaja. Kupovina svega ovoga nije uvijek potrebna.

Na primjer, bočice se mogu sterilizirati kuhanjem u loncu, aplikacija za pametni telefon može se nositi s funkcijom dječjeg monitora, a tobogani za kupanje često su nepotrebni jer ih je nezgodno koristiti u kupaonici.

Da biste razumjeli šta je vama neophodno, pitajte mlade majke: šta im je bilo korisno u svakodnevnom životu, a što je ostalo netaknuto? Tuđe iskustvo može biti korisno i spasiti vas od nepotrebnih kupovina.

Pelene

Višekratne pelene pomažu izbjeći dvije tone otpada koji se ne može reciklirati (podaci su prosječni, izračunati na osnovu potreba od šest pelena dnevno tijekom dvije godine, približna težina korištene pelene je oko 400 grama).

To nisu gaze iz prošlosti, već moderni, lijepi i udobni proizvodi sa zamjenjivim umetcima. Nakon svake upotrebe, prljava obloga ide na pranje, a čista se ubacuje da je zamijeni. Postoje noćne gaćice, dnevne gaćice, a ima i onih koje “rastu” s djetetom zahvaljujući promišljenim zatvaračima. Takvi su setovi toliko izdržljivi i prikladni da se često čak i nasljeđuju.

Također štede porodični budžet: koristeći ih umjesto jednokratnih, možete uštedjeti od 1.000 do 2.500 KM.

Ako niste spremni da se potpuno prebacite na pelene za višekratnu upotrebu, tada ih koristite zajedno s jednokratnim – na ovaj način ćete i dalje smanjivati količinu otpada.

Prehrana

Kada dijete prelazi sa majčinog mlijeka na novu vrstu prehrane, kuća mlade porodice postaje poput reciklažnog centra: limenke pirea, konzervirane hrane i pakovanja ostale dječje hrane formiraju se u ogromnim količinama. Dobra vijest je da se staklo i metal, u koje se najčešće pakuje pire, recikliraju gotovo bezbroj puta.

Međutim, plastična pakovanja je teško reciklirati i gotovo nikad nigdje nisu prihvaćeni. Također, u većini regiona zemlje i dalje je teško reciklirati tetrapake, u koje se pakuju sokovi, voćne kaše i tečne gotove žitarice.

Ako je roditeljima zaista teško bez hranjenja bebe “u pokretu”, onda možete kupiti plastična pakovanja za višekratnu upotrebu. Očiste se i napune pireom ili kašom. Prilikom kupnje obratite pažnju na materijal, poželjno je da imaju certifikat – to garantuje sigurnost ambalaže za višekratnu upotrebu.

Ali, naravno, najracionalnija je opcija kuhati i hraniti se kod kuće.

Vlažne maramice

Vlažne maramice izrađene su od sintetičkog materijala i zato se vrlo dugo razlažu u prirodi. Takve maramice nisu natopljene samo vodom, već i raznim dodatnim supstancama koje mogu naštetiti koži (izazvati dermatitis ili druge alergijske reakcije): parabenima, alkoholom, sintetičkim mirisima.

Pakiranje ovih maramica obično je napravljeno od onih vrsta plastike koje je teško reciklirati.

Umjesto vlažnih maramica, najbolje je koristiti sapun i vodu. Ako lavabo nije u blizini, pomoći će vam maramica i boca vode uzete sa sobom.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA