Rusija počela polagati podmorski optički kabal kroz Arktik

- Advertisement -

Moskva nastoji poboljšati neujednačenu komunikaciju i infrastrukturu na svom krajnjem sjeveru, gdje je povećala svoju vojnu prisutnost i razvija Sjeverni morski put kako bi on postao glavni pomorski pravac. 

Projekt Polar Express vodit će državna tvrtka Morsviazsputnik, a njime će se stabilnim internetom opskrbiti arktički lučki gradovi, poluotok Kamčatka i otok Sahalin. 

- OGLAS -

Aleksej Strelčenko, šef tvrtke za proizvodnju i polaganje kablova, rekao je da će projekt stajati 889 milijuna dolara i da će ga potpuno financirati država. 

- OGLAS -

Kabel je proizveden u arktičkom lučkom gradu Murmansku, a za izradu su se koristila kineska optička vlakna i ruske komponente, rekao je Strelčenko. U četvrtak je iz Murmanska isplovio brod kako bi ga počeo polagati blizu Teriberke. 

Polar Express

Bit će potrebni dodatni spojni kablovi za povezivanje sa globalnom komunikacijskom kablovskom mrežom, za što su nužna strana ulaganja, rekao je Andrej Kuropjatnikov, izvršni direktor Morsviazsputnika.

“To će podrazumijevati partnerstvo u smislu zajedničkog ulaganja kako bi se projekt proširio na Europu i Aziju. To je odvojeni komercijalni projekt”, rekao je Kuropjatnikov Reutersu. Razgovara se s tvrtkama u Aziji, Europi i Sjedinjenim Državama, dodao je. 
 
- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA