Pretpostavlja se da su štetni gasovi iz termoelektrana na Zapadnom Balkanu u posljednje tri godine usmrtili 19.000 ljudi širom Evrope, navedeno je u novom izvještaju nevladine organizacije CEE Bankwatch Network i Centra za istraživanje energije i čisti zrak.
Upozoreno je da je riječ o zagađenju zraka koje prevazilazi zakonsku granicu zagađenja i koje rade duže od zakonski predviđenog vremena. To se odnosi na termoelektrane u Bosni i Hercegovini, Srbiji, Crnoj Gori, Sjevernoj Makedoniji i Kosovu.
Autori izvještaja su ukazali da Evropska unija plaća zdravstveno zbrinjavanje onih koji imaju oboljenja izazvana zagađenjem zraka na Zapadnom Balkanu. Saglasni su da je Unija odgovorna za ovaj problem jer uvozi električnu energiju iz ovog dijela svijeta.
Količina struje koju uvozi je mala, ali njena proizvodnja uzrokuje veliko zagađenje. U izvještaju je istaknuto da proizvodnja struje uzrokuje emisiju sumpor dioksida 300 puta više nego u državama EU. Za podsjetiti je da sumpor dioksid ima znatno negativan utjecaj na zdravlje čovjeka.
Samo 0,3 posto struje proizvedene na Zapadnom Balkanu se potroši u EU, ali je pola od ukupne količine zagađenja na Starom kontinentu nastala u ovom dijelu svijeta. Autori izvještaja su izračunali koliko je osoba u posljednje tri godine preminulo zbog zagađenja zraka.
Prema njihovom izračunu, u posljednje tri godine je zagađenje usmrtilo 19.000 Evropljana, od čega njih 10.800 živi u državama EU. Pretpostavlja se da je u Bosni i Hercegovini tokom prošle godine preminulo 280 osoba.
Koordinator CEE Bankwatch Networka Davor Penchevski je napomenuo da vlasti zapadnobalkanskih država moraju odrediti krajnji rok kada će prestati koristiti ugalj. Pozvao je da se zatvore termoelektrane koje se mogu zatvoriti te da se nadzire vrijeme rada onih koje se u ovom trenutku ne mogu zatvoriti.
Među onima je koji smatraju da energetska tranzicija prema obnovljivim izvorima energije mora biti pravedna, a to znači zbrinjavanje radnika i drugih na koje se ovaj proces odnosi.
Iona Ciuta iz CEE Bankwatch Networka je poručila da vlasti zemalja Zapadnog Balkana ne mogu, kako je izjavila, sanjati o članstvu u EU, a ignorisati pravila o zagađenju zraka. Smatra da Evropska komisija i vlade EU država moraju sankcionisati one koji uzrokuju zagađenje.