U saveznoj državi Ohio, u gradu East Palestine, došlo je do ekološke katastrofe. Policija se pokušala riješiti hemikalija na siguran način, te je potom izazvan ekološki problem.
Prvi problem je nastao kada je pedeset vagona voza završilo van traka. Ti vagoni su prenosili opasne i toksične hemikalije i njihovo izlijetanje van traka je dovelo do požara.
Nakon sanacije požara, započelo se rješavanje ostatka hemikalija, međutim, javio se problem. Stvoren je ogromni crni oblak iznad grada i sada se stanovnici gradića East Palestine brinu.
Sve agencije relevantne za ekologiju u SAD-u su rekle kako nije došlo do probijanja hemikalija u domove, ali je nivo opreznosti jako visok.
Još uvijek se provjeravju sve kuće u ovom gradu, 181 od 291 ukupno, ali zasad nema potvrde da su tragovi ovih supstanci pronađeni u kućanstvima.
Vlasnici malih i srednjih biznisa pripremaju tužbu firmi čiji je voz sletio s traka. Smatraju kako hemikalije nisu dobro pakovane, te da su ugrozili čitav grad svojim nesavjesnim radom, prenosi NPR.