16 C
Sarajevo
09.09.2025

Teška noć u Odesi, Rusi navodno gađali žitnu infrastrukturu

Rusija je drugu noć zaredom pokrenula opsežan zračni napad na ukrajinski grad Odesu, a lokalne vlasti su danas navele da ih ruski napadi neće odvratiti od toga da rade na održavanju izvoza žitarica iz njenih luka, javlja Reuters.

Napad je bio “veoma moćan, zaista masivan“, rekao je Serhiy Bratchuk, portparol vojne administracije Odese, u glasovnoj poruci na svom Telegram kanalu.

“Bila je to paklena noć“, rekao je on, dodajući da će detalji o šteti i žrtvama biti naknadno objavljeni.

- OGLAS -

Kako prenosi Reuters, Ukrajinske zračne snage saopćile su da je Rusija tokom noći lansirala 63 projektila i bespilotne letjelice širom zemlje u napadu, od kojih je 37 oboreno.

Zračne snage su saopćile da su glavni fokus napada bili infrastruktura i vojni objekti u regionu Odesa. Južna vojna komanda Ukrajine saopćila je da je Rusija koristila supersonične projektile, uključujući Kh-22 koji je dizajniran za uklanjanje nosača aviona, da pogodi lučku infrastrukturu Odese.

- Advertisement -

“Pogođen je terminal za žito i naftu, oštećene cisterne i oprema za utovar, izbio je požar, a sve nadležne službe rade na otklanjanju posljedica“, saopštila je vojska.

Tri luke u Odesi bile su jedine luke koje su radile u Ukrajini tokom rata u okviru Crnomorske inicijative za žito, sporazuma iz kojeg se Moskva povukla u ponedjeljak. Rusija je od tada izvela dva velika bombardovanja ovog grada.

Savjetnik ukrajinskog predsjednika Mihail Podoljak rekao je da je Rusija namjerno gađala terminale za žito i lučku infrastrukturu.

“Glavni cilj je uništiti mogućnost isporuke ukrajinskog žita“, napisao je on na Twitteru.

Napadi na Odesu uslijedili su nakon obećanja odmazde Rusije nakon eksplozije na mostu koji povezuje Rusiju i poluostrvo Krim u ponedjeljak za koju je Moskva okrivila Ukrajinu.

Južna komanda Ukrajine saopćila je da su pogođena i skladišta u Odesi u kojima se nalaze duhan i vatromet. Veći dio Ukrajine bio je pod upozorenjima o zračnim napadima koji su se uključivali i gasili u srijedu nakon ponoći, a Rusija je dronovima napala i druga mjesta, uključujući Kijev.

“Teška noć zračnih napada za cijelu Ukrajinu, posebno na jugu, u Odesi“, rekao je Sergej Popko, načelnik kijevske gradske vojne uprave na Telegram kanalu.

Zasad nije bilo komentara iz Rusije.

U utorak je Rusko ministarstvo odbrane saopćilo da je tokom noći pogodilo vojne ciljeve u dva ukrajinska lučka grada kao “masovni osvetnički udar” za napad na Krimski most.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA