4 C
Sarajevo
19.11.2024

Kako ekonomski problemi Kine utiču na cijeli svijet?

Druga po veličini ekonomija na svijetu, sa preko 1,4 milijarde ljudi, bori se sa slabim rastom, značajnom nezaposlenošću mladih i klimavim tržištem nekretnina.

Direktor Evergrandea, najzaduženijeg investitora za nekretnine u zemlji, pod policijskim je nadzorom, a berza je suspendovala svoje dionice.

Ove zabrinutosti stvaraju Pekingu mnogo problema, ali da li utiču na svijet?

- OGLAS -

Analitičari smatraju da su strahovi od katastrofa širom svijeta prenaglašeni. Ali međunarodne firme, njihovi radnici, pa čak i ljudi koji nisu Kinezi mogu osjetiti neke od posljedica. 

Pobjednici, gubitnici

“Da li utiče na globalnu ekonomiju ako Kinezi prestanu da ručaju vani?” pitala se Deborah Elms, izvršna direktorica Azijskog trgovinskog centra u Singapuru.

- Advertisement -

“Ne onoliko koliko možete zamisliti, ali to svakako pogađa firme koje se direktno oslanjaju na domaću kinesku potrošnju.”

Kineska ekonomija: ‘tempirana bomba’?
Ogromno kinesko potrošačko tržište stvara prihod za stotine globalnih korporacija kao što su Apple, Volkswagen i Burberry, koje će patiti od niže potrošnje domaćinstava. Hiljade dobavljača i radnika širom svijeta koji zavise od ovih preduzeća osjetit će posljedice.

S obzirom da Kina čini skoro trećinu globalne ekonomije, svako usporavanje će se osjetiti širom svijeta.

Prošlog mjeseca, Fitch je smanjio svoju projekciju globalnog rasta za 2024. zbog pada Kine koji je “bacio sjenu na izglede globalnog rasta”.

Ne vjeruju svi ekonomisti da Kina pokreće globalni rast.

„Matematički gledano, da, Kina čini oko 40% globalnog rasta“, kaže ekonomista Kineskog centra Oksforda Džordž Magnus.

Ali ko ima koristi od rasta? Kina ima veliki trgovinski suficit. Kina više izvozi nego što uvozi, pa je njen rast važniji od ostatka svijeta.”

Međutim, smanjena kineska potrošnja na proizvode i usluge – ili na izgradnju kuća – smanjuje potražnju za sirovinama i robom. Zemlja je u avgustu uvezla otprilike 9% manje nego prošle godine, kada su bila na snazi nulte restrikcije na Covid.

Roland Rajah, direktor Indo-pacifičkog razvojnog centra na Institutu Lowy u Sidneju, kaže da će “veliki izvoznici poput Australije, Brazila i nekoliko zemalja u Africi biti najteže pogođeni ovim.”

Zašto se brine pad kineskih cijena

Kineske cijene će ostati niske zbog slabe potražnje. Za zapadne potrošače bilo bi dobrodošlo rješenje da se obuzda rastuće cijene bez podizanja kamatnih stopa.

“Ovo je dobra vijest za ljude i kompanije koje se bore s visokom inflacijom”, dodaje Rajah. Pad u Kini mogao bi kratkoročno koristiti prosječnim potrošačima. Međutim, zemlje u razvoju suočavaju se s dugoročnim problemima.

Kina je uložila najmanje trilion dolara u infrastrukturne projekte inicijative “Pojas” i “Put” u protekloj deceniji.

Više od 150 zemalja dobilo je kineska sredstva i tehnologiju za autoputeve, aerodrome, morske luke i mostove. Rajah vjeruje da bi kineska posvećenost ovim inicijativama mogla patiti ako domaća ekonomska pitanja ostanu.

„Sada kineske firme i banke neće imati istu finansijsku velikodušnost da prskaju po inostranstvu“, kaže.

Neizvjesno je kako će kineska domaća ekonomska nevolja uticati na njenu vanjsku politiku, osim na smanjenje investicija u inostranstvu.

Neki vjeruju da bi slabija Kina mogla pokušati popraviti odnose SAD-a. Kineski izvoz u SAD pao je za 25% u prvoj polovini ove godine zbog američkih trgovinskih ograničenja, a američka sekretarka za trgovinu Gina Raimondo proglasila je Kinu “neulaganjem” za neke američke firme.

Nema dokaza koji ukazuju na to da kineski pristup popušta. Peking uzvraća vlastitim ograničenjima, redovno kritizira “hladnoratovski mentalitet” zapadnih nacija i čini se da ima jake veze s autokratskim vođama sankcionisanih režima poput Vladimira Putina i Bašara Al-Asada.

Dok održavaju trgovinske pregovore s Kinom, zvaničnici SAD i EU posjećuju Kinu mjesečno. Malo njih razumije razliku između kineske retorike i politike.

Republikanski kongresmen Mike Gallagher, predsjedavajući Odabrane komisije američkog Predstavničkog doma za Kinu, rekao je da domaći problemi čine kineskog lidera Xi Jinpinga “manje predvidljivim” i da bi ga mogli navesti da “učini nešto vrlo glupo” u vezi s Tajvanom ranije ovog mjeseca.

Ako je kinesko “ekonomsko čudo gotovo”, kako Rajah tvrdi, odgovor Komunističke partije “mogao bi se pokazati veoma značajnim”.

Mogu li SAD i Kina prevladati rivalstvo?

Mnogo je onih koji se ne slažu, uključujući američkog predsjednika Joea Bidena. Kada je upitan o tome, on je rekao da je gospodin Xi “pune ruke posla” sa ekonomskim pitanjima zemlje.

Ne mislim da će Kina napasti Tajvan – upravo obrnuto. Kapacitet Kine se možda smanjio”, rekao je Bajden.

Predvidite neočekivano

Historija nas uči da očekujemo neočekivano. Kao što napominje Elms, niko nije predvidio da će Las Vegas dobiti drugorazredne hipoteke 

To bi poremetilo globalnu ekonomiju prije 2008.

Neki analitičari brinu o “finansijskoj zarazi” nakon 2008. To uključuje scenario noćne more kineske imovinske krize koja uzrokuje kolaps kineske ekonomije i globalni finansijski slom.

Poređenja s krizom drugorazrednih hipoteka, koja je srušila Lehman Brothers i izazvala globalnu recesiju, su primamljiva. G. Magnus tvrdi da su netačne.

“Ovo neće biti šok tipa Lehman”, kaže on. Malo je vjerovatno da će Kina dopustiti da svoje velike banke propadnu, a njihovi bilansi su jači od stotina američkih regionalnih i lokalnih banaka koje su propale.”

Gospođa Elms se slaže: „Za razliku od američkih drugorazrednih hipoteka, kineski sektor nekretnina nije vezan za njen finansijski sistem. Kineski finansijski sistem nije dovoljno dominantan da bi imao uticaj širom svijeta kao što je to bio američki 2008. godine.

„Globalno smo međusobno povezani“, objašnjava ona. Kada jedan od glavnih pokretača rasta zakaže, to utiče na sve nas, često na neočekivane načine.”

To ne znači da ćemo ponoviti 2008, ali pokazuje da lokalni, kućni problemi mogu uticati na sve nas. Na načine na koje nismo očekivali.”

(BBC)

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA