22.7 C
Sarajevo
23.09.2024

Pogled iz Hrvatske: Što bi Sarajevo dobilo da vojno zgazi RS?

Ona poznata o BiH kao zemlji koja je ‘i bošnjačka, i hrvatska, i srpska’ više ne vrijedi. Danas je to, zaista, ‘ničija zemlja’…

Nedavno je u Berlinu održan sastanak na kojemu su bili prisutni predstavnici Hrvatske, Sjeverne Makedonije, Crne Gore i Slovenije. Domaćini sastanka bili su njemačka kancelarka Angela Merkel i francuski predsjednik Emmanuel Macron. Glavna tema sastanka bila je situacija u regiji, a u prvom planu bili su odnosi Srbije i Kosova, ustvari prekrajanje granica između ovih dviju država kojemu se Europska unija, za razliku od SAD-a i Rusije, protivi. “Tenzije u regionu nisu od koristi nikome”, poručili su Angela Merkel i Emmanuel Macron pred početak glavnog sastanka. Kao glavna tema razgovora navedeni su “stabilnost i razvitak ovog regiona”. Ovaj susret treba isključivo promatrati u svijetlu predstojećih izbora za Europski parlament, kojim Macron i Angela Merkel nastoje povećati izglede svojih političkih favorita, jer su ovi izbori jako važni, na njima će Europska unija dobiti najvjerodostojniju “dijagnozu” dosa da: izbori će na najbolji način pokazati koliko je desni populizam uhvatio korijenje u pojedinim zemljama članicama.

Da je tomu tako, pokazuju i rezultati tog sastanka koje bi u najkraćem mogli opisati onom “tresla se gora, rodio se miš”, kao uostalom i većinu drugih inicijativa koje su dolazile iz Europske unije, a kada je riječ o stanju na Balkanu. Dakle, radilo se o još jednom alibi-sastanku od kojeg nijedna strana nije očekivala apsolutno ništa. Riješiti odnose Srbije i Kosova bez arbitriranja prije svih SAD-a u principu je “nemoguća misija”, pogotovo danas kada je autoritet dvojca Merkel – Macron na najnižoj mogućoj razini, Angele Merkel još otprije, zbog migrantske krize, a Macrona zbog inicijative Žuti prsluci. Ipak, neke momente sastanka, koji su na svoj način znakoviti, ne treba posve zanemariti, jer pokazuju u kojem će smjeru ići inicijative Europske unije ubuduće, barem kada je riječ o stanju u BiH. Naime, na sastanku je ispred BiH prisustvovao predsjedavajući Vijeća ministara Denis Zvizdić iz SDA koji je u tehničkom mandatu, jer još uvijek, više od pola godine nakon održavanja izbora, nisu implementirani rezultati izbora zbog otvorene opstrukcije bošnjačke strane koja grčevito održava status quo, jer novog čelnog čovjeka Vijeća ministara treba dati Dodikov SNSD. Međutim, ovakvo stanje ponajviše ide na ruku Miloradu Dodiku koji će na ovaj način potpuno dotući razjedinjenu i dezorijentiranu oporbu u Republici Srpskoj, dok je bošnjačka politika, prije svega ona iz SDA, u svojevrsnoj pat-poziciji iz koje se ne nazire izlaz. Dakle, BiH je na ovom sastanku predstavljao SDA-ovac Denis Zvizdić. Ako znamo da bosanskohercegovački predstavnici u sličnim prilikama uvijek i isključivo zastupaju stranačke, odnosno nacionalne interese, onda jedan slična presedan izaziva određene nedoumice.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA