Ovim se zakonom u isto vrijeme ukida kazna zatvora od 30 do 40 godina, koja je dosad bila predviđena za takva kaznena djela: teško ubistvo, silovanje, obljubu nad maloljetnom osobom, trudnicom i nemoćnom osobom.
Ovaj je zakon, kako piše B92, usvojen na inicijativu koju je iznijela Zaklada “Tijana Jurić“, a podržalo ju je oko 160 hiljada građana Srbije. Riječ je o Zakladi koja je pokrenuta nakon brutalnog ubistva Tijane Jurić iz Subotice. Nju je 2014. oteo, mučio, silovao i ubio 34-godišnji Dragan Đurić. Imala je 15 godina.
Doživotna kazna zatvora uvodi se i za druga kaznena djela za koja je prema važećem zakonu predviđena kazna od 30 do 40 godina: ubistvo predstavnika najviših državnih organa, teško djelo protiv ustavnog uređenja i sigurnosti Srbije, udruživanje radi vršenja kaznenih djela, genocid, zločin protiv čovječnosti, ratni zločin protiv civilnog stanovništva, ratni zločin protiv ranjenika i bolesnika i terorizam.
Uvjetno puštanje na slobodu moguće nakon 27 godina, ali ne za ubojice djece
Isto tako, predviđene su i strože kazne za ponovne počinitelje kaznenih djela.
Osuđenik na doživotni zatvor može uvjetno biti pušten na slobodu nakon 27 godina zatvora. Međutim, u skladu s inicijativom Zaklade “Tijana Jurić“, predviđeno je da sud ne može otpustiti osuđenog za kaznena djela određena tom inicijativom – za one koji su osuđeni zbog ubistva djece, trudnica i nemoćnih osoba.
Novim zakonom pooštravaju se i kazne za zlostavljanje i mučenje, nasilje u porodici, utaju poreza, ubijanje i zlostavljanje životinja, sprječavanje službene osobe u vršenju službene radnje, napad na službenu osobu u trenutku vršenja službene radnje, sudjelovanje u grupi koja sprječava službenu osobu u vršenju službene radnje i nasilničko ponašanje na sportskim utakmicama.
Izmjene i dopune usklađene su s međunarodnim tokom koje postavlja globalne standarde u području borbe protiv pranja novca i borbe protiv terorizma.
Uvodi se i novo kazneno djelo – napad na advokate , što je u skladu s prijedlogom Advokatske komore Srbije.