Džakarta, smještena na sjeverozapadnoj obali Jave, na ušću rijeke Silivung, glavni je grad Indonezije i jedan od najvećih gradova u svijetu.
U njoj živi blizu 10,6 miliona ljudi, a u širem gradskom području skoro 30 miliona. Međutim, Džakarta se suočava sa ozbiljnim problemom – blizu 40% njene teritorije je sada ispod nivoa mora i grad doslovno tone.
Indonežanska vlada planira da premjesti glavni grad u Nusantaru, koja se gradi na istočnoj obali Bornea, skoro 1.500 kilometara sjeverno od Džakarte. Ovaj ambiciozni projekat će koštati blizu 35 milijardi dolara i očekuje se da bude završen do 2045. godine. Skoro 6.000 državnih službenika trebalo bi da se preseli tamo kako bi prisustvovali inauguraciji sljedećeg predsjednika u oktobru.
Ova odluka nije bez presedana. Brazil je 1960. godine prebacio svoju prijestonicu iz Rio de Žaneira u Braziliju, dok je Abudža zamijenila Lagos kao glavni grad Nigerije 1991. godine.
Međutim, ovo je prvi put da klimatska kriza igra ključnu ulogu u ovom procesu, piše Business insider.
U posljednjim godinama, porast nivoa mora učinio je Džakartu najbrže tonućim megagradom na svijetu, što je navelo indonežansku vladu da donese odluku o premještanju glavnog grada.
Zbog prekomjernog ispumpavanja podzemnih voda, grad tone skoro šest centimetara godišnje, a 40 posto grada je već ispod nivoa mora. Ekolozi upozoravaju da bi trećina Džakarte mogla biti pod vodom do 2050. ako se uskoro nešto ne promijeni.
Kako je sve počelo?
U avgustu 2019. predsjednik Indonezije Joko Widodo odobrio je plan da se prijestonica preseli iz Džakarte u novi grad Nusantaru. Lokacija je odabrana zbog blizine mora i činjenice da na ovom području postoji relativno mali rizik od zemljotresa, cunamija i vulkanskih erupcija.
Za izbor Nusantare se također kaže da odražava geopolitičku viziju predsjednika Widoda i podsjeća na prepoznatljivu suštinu Indonezije. Ime Nusantara bukvalno znači spoljna ostrva.
Smatra se jednim od najvećih ostrva na svijetu, Borneo je poznat po svojim kišnim šumama starim 140 miliona godina, dom ugroženih autohtonih vrsta, uključujući borneanskog orangutana.
Skoro tri četvrtine ostrva je teritorija Indonezije, a ostatak pripada Maleziji i Bruneju. Blizu 23 miliona ljudi živi na Borneu u cijelini.
Aktivisti za zaštitu životne sredine i divljih životinja su izrazili strah za budućnost ugroženih vrsta.
Hiljade radnika na gradilištu
Izgradnja nove prijestonice Indonezije počela je u ljeto 2022. Prvo je na gradilištima radilo skoro 100.000 radnika, a sada ih je već oko 200.000. Prema informacijama na sajtu ovog velikog projekta, u novoj prijestonici će u početku živjeti skoro pola miliona ljudi. Do kraja ove decenije planiraju da izgrade solarnu elektranu od 50 megavata u gradu i da koriste samo električna vozila, prenosi Blic.
U projektu učestvuju neki svjetski poznati pojedinci. Među njima su bivši britanski premijer Tony Blair i princ od Abu Dabija Mohammed bin Zayed Al Nahyan, koji su članovi građevinskog odbora Nusantare. U oktobru je Institut Tony Blair potpisao ugovor i obavezao se da će izgraditi istraživački centar u novoj prijestonici Indonezije.
Ko to finansira?
Dok se očekuje da će grad koštati skoro 35 milijardi dolara, indonežanska vlada se obavezala da će osigurati samo 20 posto sredstava i bori se da pronađe druge izvore finansiranja. U martu 2022. japanska SoftBank se povukla iz projekta.