Uposljednjih mjesec i po dana cijeli se svijet pita ide li Amerika u rat s Iranom i kako će to izgledati ako zarate ove dvije zemlje? Počinje li Treći svjetski rat?
To je razumljivo pitanje. Trumpova administracija tvrdi da je napad na Iran ‘neizbježan’, optužujući Teheran za napade na tankere na najvažnijem naftnom putu na svijetu – u Hormuškom tjesnacu. Iran je u međuvremenu svojim saveznicima rekao da se i oni pripreme za rat i da će se prestati pridržavati nuklearnog sporazuma koji su potpisali 2015., a iz kojeg je Trumpova administracija jednostrano istupila 2018.
Takav razvoj događaja, u kombinaciji s porastom ‘jastrebova’ u američkoj vladi, kao što je savjetnik za nacionalnu sigurnost John Bolton i državni tajnik Mike Pompeo, doveli su do širenja straha da je sukob neizbježan.
No, portal Vox smatra da ima mjesta optimizmu. Kako pišu, trenutačno se čini prilično nevjerojatnim da bi totalni rat bio na vidiku iako se razmatraju ograničene akcije do kojih nije došlo uglavnom zato jer Trump i američki saveznici to ne žele. A ne želi ni Iran.
No situacija je još uvijek vrlo napeta, a prostor za pogreške i pogrešne procjene na obje strane i dalje je visok.
Što se tačno događa? Kako je do toga došlo, i zašto je sve eskaliralo tako naglo, te kako bi izgledao rat s Iranom? Evo odgovora na nekoliko važnih pitanja:
1) Što se zapravo događa?
Trenutna kriza započela je 5. maja, kada je savjetnik za nacionalnu sigurnost John Bolton najavio da da SAD šalje nosač zrakoplova i bombardere u Perzijski zaljev kao odgovor na “brojne uznemirujuće i eskalacijske indikacije i upozorenja” prijetnji iz Irana.
Taj potez, rekao je Bolton, bio je namijenjen “slanju jasne i nepogrešive poruke iranskom režimu da će svaki napad na interese Sjedinjenih Država ili na one naših saveznika dobiti odgovor nepopustljivom silom.” Rekao je da SAD “ne traži rat s iranskim režimom “, dodao je, ali ‘u potpunosti smo spremni odgovoriti na svaki napad, bilo da dođe od iranske produžene ruke, bilo korpusa Islamske revolucionarne garde ili redovnih iranskih snaga.“
Tada je bilo nejasno točno što je ta obavještajna služba rekla, ali izvještaji sljedećih dana pružili su malo više jasnoće. Iran je očito namjeravao gađati američke vojne snage u Iraku i Siriji ili čak koristiti bespilotne letjelice protiv Amerikanaca na ključnom plovnom putu u blizini Jemena. Bilo je informacija da je Iran stavio krstareće rakete na brodove i tako pojačao strahove da bi mogli napasti brodove američke ratne mornarice.
Težina obavještajnih podataka ostaje dvojbena, a neki kažu da Bolton i drugi napuhuju prijetnju. Ono što nije sporno je da je američki odgovor dramatično povećao napetost između dviju zemalja – a niz naknadnih događaja samo je pogoršao stvari.
8. maja, tri dana nakon Boltonove izjave, iranski predsjednik Hassan Rouhani najavio je da njegova zemlja neće poštivati dijelove nuklearnog sporazuma iz 2015. ako europski potpisnici sporazuma ne pruže Iranu financijsku pomoć u roku od 60 dana.
Onda, prošlu sedmicu, dva su naftna tankera u Omanskom zaljevu istočno od Hormuškog tjesnaca oštećena u sumnjivim napadima. Trumpova administracija okrivila je Iran.
Nakon toga je u ponedjeljak iranski dužnosnik izjavio je da njegova zemlja ima dovoljno zaliha nisko obogaćenog urana te da će neće više poštovati ograničenja nametnuta nuklearnim sporazumom iz 2015. godine. SAD je ubrzo odgovorio da će poslati još 1.000 vojnika na Bliski istok da se suprotstavi Iranu.
A onda u srijedu navečer ili u četvrtak ujutro – još se ne zna tačno vrijeme – Iran je oborio američku bespilotnu letjelicu. Niko nije ozlijeđen. To je daleko najveća provokacija i izazvala je nove napetosti.
SAD i Iran su već desetljećima u sukobu. Od Iranske revolucije 1979. godine koja je zbacila prozapadnog šaha Rezu Pahlavija i monarhiju pretvorila u Islamsku republiku na čelu s vjerskim vođom ajatolahom Homeinijem, obje su zemlje jedna prema drugoj zauzele agresivan stav.
Drugo, kako se obavještajne i vojne akcije doživljavaju u posljednjih nekoliko tjedana, prema pisanju Wall Street Journala, Iran možda strahuje da će američki napadi biti neizbježni, pa poduzimaju korake da odvrate SAD od te ideje.
3) A zašto Bolton i Pompeo toliko mrze Iran?
7) Želi li netko izvan SAD-a rat u Iranu?
– Iran je planirao napasti američke vojne ciljeve u Iraku i Siriji i iranski zapovjednik vojske rekao je svojim saveznicima da se pripreme za rat
9) Ima li sukob ikakve veze s naftom?