-1.2 C
Sarajevo
21.11.2024

Kineski astronauti se vratili sa 34,6 kilograma svemirskih uzoraka nakon 192-dnevne misije

Posada Shenzhou-18, koja se sastoji od tri kineska astronauta, vratila se sigurno na Zemlju u ranim jutarnjim satima u ponedjeljak, nakon što su završili šestomjesečnu misiju na svemirskoj stanici.

Modul Shenzhou-18, u kojem su se nalazili astronauti Ye Guangfu, Li Cong i Li Guangsu, sletio je na mjesto sletanja Dongfeng u sjevernoj kineskoj autonomnoj regiji Unutrašnja Mongolija u 1:24 (po lokalnom vremenu), javlja Xinhua.

Troje astronauta, koji su proveli 192 dana u orbiti, stigli su na Zemlju u dobrom zdravstvenom stanju, a misija Shenzhou-18 je bila uspješna.

- OGLAS -

Ye, komandant misije Shenzhou-18, postao je prvi kineski astronaut koji je boravio više od godine dana u svemiru, postavljajući novi rekord za najduži boravak u orbiti kineskog astronauta.

Bio je član posade misije Shenzhou-13 od oktobra 2021. do aprila 2022. godine.

- Advertisement -

Kina je lansirala posadu Shenzhou-18 25. aprila 2024. Tokom misije, posada Shenzhou-18 je koristila naučne eksperimentalne kabinete i eksterne terete kako bi sprovela desetine eksperimenata u oblastima osnovne fizike u mikrogravitaciji, svemirske materijalne nauke, svemirske životne nauke, svemirske medicine i svemirske tehnologije.

Ovaj trojac je ranije izveo vježbu za hitne situacije i snimio Centar za lansiranje satelita Jiuquan u pustinji Gobi, odakle su lansirani u aprilu. Kineski astronauti se vratili sa 34,6 kilograma svemirskih uzoraka nakon 192 dana provedena u svemiru. Također su snimali svemirsku luku Wenchang na otoku Hainan, koja je bila mjesto lansiranja modula Tiangonga.

Astronauti su 30. oktobra dočekali posadu misije “Shenzhou 19” na stanici Tiangong, čime je Kina nakratko imala šest astronauta u svemiru. Komandant Ji je 1. novembra zvanično predao kontrolu nad orbitalnom stanicom komandantu misije “Shenzhou 19”, Caiju Čuzeu (Xuzheu). Ova ceremonija označila je petu promjenu komandne posade na kineskoj orbitalnoj stanici, koja je završena u decembru 2022. godine kada je stanicu činilo tri modula.

Kina planira da održi Tiangong i proširi ga u dvostruki T oblik dodavanjem tri nova modula. Također, namjeravaju u istu orbitu poslati svemirski teleskop Hubbleove klase, koji će biti sposoban za spajanje sa stanicom radi održavanja i popravki.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA