2.7 C
Sarajevo
15.11.2024

Nakon skandala na Univerzitetu u Sarajevu, oglasio se KUIP: Inspekcijski nadzor je djelatnost od opšteg interesa

Nakon što je “Avaz” objavio informaciju da je Univerzitet u Sarajevu zabranio inspekcijski nadzor Kantonalnoj upravi za inspekcijske poslove, oglasili su se i iz KUIP-a.

Oni su potvrdili naše pisanje, te njihovu reakciju prenosimo u cijelosti.

“Povodom informacije da je inspektorima Kantonalne uprave za inspekcijske poslove Kantona Sarajevo danas onemogućeno izvršavanje nadzora, u cilju zaštite integriteta Kantonalne uprave za inspekcijske poslove Kantona Sarajevo, potrebno je podsjetiti da je članom 4. Zakona o inspekcijama (Službene novine Kantona Sarajevo broj 2/2017 i 37/2021) propisano da je inspekcijski nadzor djelatnost od opšteg interesa za Kanton Sarajevo, kojim se osigurava zakonitost i zaštita privatnog i javnog interesa.

- OGLAS -

Također, članom 37. istog zakona se propisuje da inspektor može vršiti inspekcijski nadzor kod subjekta nadzora, bez prethodne najave, u bilo koje doba dana i noći, u toku njegovog radnog vremena, na mjestu koje je podložno inspekcijskom nadzoru, a izuzetno i izvan radnog vremena, ukoliko postoji opravdana potreba za vršenje inspekcijskog nadzora, kako je to navedeno u nalogu za inspekcijski nadzor.

Član 39. istog zakona propisuje da subjekt nadzora, kao i svako drugo lice zatečeno u prostorijama subjekta nadzora za vrijeme vršenja inspekcijskog nadzora ne smije sprječavati i otežavati inspektoru vršenje inspekcijskog nadzora. Kantonalna uprava za inspekcijske poslove Kantona Sarajevo sa dužnom pažnjom svoje inspekcijske nadzore provodi u skladu sa članom 47. Zakona o inspekcijama Kantona Sarajevo, koji propisuje da je inspektor dužan obaviti inspekcijski nadzor na način da što manje ometa redovan proces rada, odnosno obavljanje djelatnosti kod subjekata nadzora.

- Advertisement -

Napominjemo da je za onemogućavanje vršenja inspekcijskog nadzora propisana kaznena odredba kojom će se novčanom kaznom u iznosu od 3.000,00 KM do 15.000,00 KM kaznit za prekršaj pravno lice, ukoliko ne sudjeluje u vršenju inspekcijskog nadzora, odnosno onemogući inspektora u vršenju inspekcijskog nadzora, a kaznit će se i odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom u iznosu od 1.000,00 KM do 3.000,00 KM. Ometanjem i neomogućavanjem vršenja inspekcijskih nadzora subjekti za sebe ne mogu postići pozitivan efekat, niti spriječiti konačno vršenje inspekcijskog nadzora, već samo prouzrokovati dodatne, neželjene novčane izdatke” – naglasili su iz KUIP-a.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA