Zapadni zvaničnik potvrdio je da je raketa ispaljena sa ruskih položaja u napadu na istočni ukrajinski grad Dnjepar bila balistička raketa, a ne interkontinentalna balistička raketa (ICBM). Zvaničnik, koji je govorio sa novinarima na marginama samita ministara odbrane azijskih zemalja u Laosu, odbio je dalje karakterisati raketu, navodeći da se posljedice još uvijek procjenjuju.
Razlog za razliku u opisu rakete između ukrajinske vojske i zapadnih izvora nije odmah bio jasan.
Korištenje ICBM-a, koji ima znatno dalji domet od drugih tipova balističkih raketa, moglo bi značiti upotrebu novog tipa rakete i predstavljalo bi značajnu eskalaciju sukoba.
Ruski izbor da napadne Dnjepar mogao bi biti upozorenje da su sposobni ciljati i ukrajinsku prijestolnicu, Kijev, izjavio je penzionisani američki general Mark MacCarley za CNN.
“Može se reći da je Rusija prvo gađala Dnjepar kao poruku da Rusija može koristiti interkontinentalnu balističku raketu i pogoditi Kijev ukoliko Ukrajina ne odustane od korištenja američkih raketa ATACMS i britanskih Storm Shadow projektila,” izjavio je MacCarley.
Ukrajina je ove sedmice prvi put ispalila rakete proizvedene u SAD-u i Velikoj Britaniji na teritoriju Rusije.
Govoreći iz Kijeva, MacCarley je opisao stanje u ukrajinskoj prijestolnici tokom jutarnjih sati kada su se oglasile sirene nakon lansiranja rakete.
“Sirene su se na kraju utišale, ali ljudi su žurili u podrume i betonske parkinge zbog velikog straha koji ovakvi napadi izazivaju,” rekao je. “To je upravo ono što Rusija želi – stvoriti strah među onima koji žive i preživljavaju.”
Ovaj napad na Dnjepro, uz nagovještaje mogućeg cilja u Kijevu, dodatno podiže napetost u ratu između Rusije i Ukrajine, dok obje strane eskaliraju upotrebu modernih raketnih sistema dugog dometa.