Brammertz se, između ostalog, osvrnuo i na zajednički projekt Tužilaštva s Međunarodnim odborom Crvenog krsta za podršku traženja osoba nestalih u sukobima u bivšoj Jugoslaviji. Ovaj zajednički projekt pokrenut je u oktobru 2018.
U izvještajnom razdoblju, Tužilaštvo je izvršilo svoje primarne zadaće. U proteklih šest godina, Tužilaštvo je u svojoj zbirci dokaza tražilo informacije o više od dvanaest hiljada nestalih osoba, te je sa Međunarodnim odborom crvenog križa podijelilo približno 500.000 stranica dokaza, kao i veliku količinu fotografija i audiovizualnog materijala.
Brammertz je naglasio da je potraga za nestalim osobama humanitarni imperativ i primijetio da bi ovaj zajednički projekt „trebao poslužiti kao model za to kako istražioci i tužioci, čak i nakon što su njihovi slučajevi gotovi, mogu iskoristiti dokaze koje su prikupili kako bi osigurali nastavak podrške traženju nestalih osoba”.
Na kraju, Brammertz je izvijestio Vijeće o radu Tužilaštva u pružanju pomoći nacionalnim vlastima u nastavku procesa odgovornosti za zločine počinjene u Ruandi i bivšoj Jugoslaviji.
“Iako su već postignuti značajni rezultati, ostaje još posla. U bivšoj Jugoslaviji, nekoliko hiljada osumnjičenih još treba istražiti i, gdje je to opravdano, procesuirati, uključujući pet stotina osumnjičenih čiji slučajevi trebaju biti proslijeđeni iz Bosne i Hercegovine u druge zemlje u regiji. Isto tako, države treće strane nastavljaju provoditi politiku bez sigurnog utočišta i osiguravaju da osumnjičeni ratni zločinci i počinitelji genocida budu izručeni ili procesuirani”, naglasio je Brammertz.