13 C
Sarajevo
02.07.2025

STRAVIČNA ANALIZA VOJNIH ANALITIČARA O TREĆEM SVJETSKOM RATU: Putin “okidač”, potiče sukobe u BiH i Srbiji

Između ostalih, spomenuta je i situacija na Balkanu, odnosno u Bosni i Hercegovini, Srbiji i Crnoj Gori.

Vojni analitičari za Newsweek su analizirali kako bi mogao započeti treći svjetski rat, identifikujući ključne sudionike i faktore koje treba pratiti dok svijet ulazi u sve nesigurniji period.

Admiral u penziji, Mark Montgomery, i bivši savjetnik američkog ministra odbrane, James Anderson, za za ovaj su list istakli nekoliko lokacija u svijetu gdje bi mogao započeti veći sukob. Između ostalih, spomenuta je i situacija na Balkanu, odnosno u Bosni i Hercegovini, Srbiji i Crnoj Gori.

Montgomery je rekao da će Rusija biti najvjerovatniji okidač za širi rat, napominjući da Moskva ima svoju ruku u manjim sukobima u zemljama poput Gruzije i Srbije.

- OGLAS -

“Vladimir Putin je napravio pritisak na Srbiju, te s Bosancima i RS. Snažno gura ka sukobu tamo”, rekao je Montgomery.

Pored Balkana, analitičari su za Newsweek spomenuli i ruske aspiracije na Baltiku i u Poljskoj, koje smatraju “ekstenzijom” rata u Ukrajini, koji je započet ruskom agresijom 2022. godine.

- Advertisement -

Spomenuta su i druga potencijalna “žarišta” u svijetu, povezana primarno s Kinom. Radi se o Indo-Pacifiku, te konkretno potencijalnoj invaziji Kine na Tajvan, što je vanjskopolitički cilj vlade u Pekingu od osnivanja Narodne republike Kine.

Montgomery i Anderson su, također, spomenuli i Iran u ovoj analizi, posebno istaknuvši finansiranje grupa Hamas, Hezbolah i Huta, zajedno s nedavnim direktnim napadom Teherana na Izrael.

U daljoj analizi, vojni analitičari pišu kako bi u ovom hipotetičkom sukobu učestvovale Sjeverna Koreja, Iran i Kina, a svoj stav pojašnjavaju činjenicom da su ove države “podržale rusku agresiju na Ukrajinu”, napominjući na direktnu i indirektnu podršku koju je dobila Rusija od ovih zemalja.

Istovremeno, očekuje se da će biti uključene i države NATO pakta, a u prvom redu bi to bile Njemačka, Poljska, Francuska, Velika Britanija, Italija i SAD. Također, ako potencijalno rat krene na Baltiku, i ove tri države (Latvija, Litvanija i Estonija) bi također bile uključene.

Prema njihovoj analizi, van sukoba ne bi ostali i Filipini, kao i Japan, Australija, Indija, Malezija i Indonezija, zbog svoje geografske blizine Kini.

Spomenuli su Tursku, koju su nazvali “potencijalno destabilizirajućom silom”, ali su dodali i da “ne bi riskirali sukob s SAD-om i Izraelom.”

Što se tiče sigurnosti, Montgomery i Anderson kažu da u slučaju većeg sukoba “nigdje na svijetu ne bi bilo potpuno sigurno”, ali da će najsigurnija regija biti “globalni jug”, te ruralna mjesta u SAD-u koja ne bi bila meta potencijalnih napada.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA