-1.1 C
Sarajevo
12.01.2025

O'Brien: Strateški dijalog Srbije i SAD znak zrelosti naših odnosa

Strateški dijalog Srbije i Sjedinjenih Američkih Država (SAD) prilika je za vlade naše dvije zemlje da sarađuju na programima koji će biti trajni i predstavlja znak zrelosti naših odnosa, izjavio je u nedjelju pomoćnik državnog sekretara SAD-a zadužen za Evropu i Evroaziju Džejms O'Brajan (James O'Brien), prenosi Anadolu.

Pomoćnik američkog državnog sekretara je u jutarnjem programu RTS-a kazao da će taj dijalog obuhvatiti šest do sedam tema i da će pomoći da dvije države dugoročno sarađuju.

“Naš odnos je proteklih decenija nekada bio težak, ali želimo da pokažemo da možemo dobro da sarađujemo i da izgradimo takve temelje da sa kojim god problemom da se suočimo, možemo o njemu da razgovaramo” – kazao je O'Brien.

- OGLAS -

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i zamjenik američkog državnog sekretara za upravljanje i resurse Ričard Verma (Richard) u subotu su u Beogradu dogovorili strateški dijalog između dvije zemlje u šest oblasti, od međuljudskih veza, podrške proširenju kulturnih, obrazovnih, profesionalnih razmjena, regionalnih inicijativa, trgovine, investicija, bilateralne saradnje, dobrog upravljanja, vladavine prava do energetike.

Komentarišući američke sankcije Naftnoj industriji Srbije (NIS), O'Brien je poručio da to nije usmjereno protiv Srbije, već da su sankcije uvedene za više od 300 ruskih firmi.

- Advertisement -

“Novcem od nafte Rusija finansira agresiju protiv Ukrajine. Kupila je NIS za veoma male pare i mi bismo željeli da taj tok resursa prestane. Obećali smo srbijanskoj vladi da se neće prekinuti snabdijevanje Srbije naftom i vjerujemo da će Srbija imati koristi od toga” – rekao je O'Brien.

Istakao je da je jedini uslov da nema odliva novca u Rusiju, napominjući da SAD ne želi da Rusija upravlja ovom, kako je kazao, ključnom firmom u Srbiji, već da u njoj ne postoji rusko učešće.

Ministarstvo finansija SAD-a objavilo je u petak da su pod sankcijama brojne firme u Rusiji, ali i šire.

Među sankcioniranim je i NIS AD Novi Sad, koji je od 2008. godine u vlasništvu ruskog Gazproma. Pored NIS-a, sankcionirane su i podružnice Gazproma u Kazahstanu, Kirgistanu, Luksemburgu i Tadžikistanu.

Odluke o sankcijama u skladu su s američkom politikom targetiranja ruske ekonomije nakon ilegalne aneksije Krima i rata protiv Ukrajine.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA