-2.1 C
Sarajevo
16.01.2025

Blinken o primirju u Gazi: Ovo se trebalo dogoditi i prije par mjeseci, Palestinskom narodu ne treba nastavak ovakve situacije

"Izrael nema poticaja ostati zaglavljen u Gazi s pobunom zbog koje krvari, nastavljajući vršiti pritisak na njegovu ekonomiju, na njegove rezerve. Palestinski narod sigurno ne treba nastavak situacije u Gazi."

Izrael i Hamas postigli su jučer nakon višednevnih pregovora dogovor o prekidu sukoba u Gazi i razmjeni izraelskih talaca za palestinske zatvorenike, što bi moglo označiti kraj 15-mjesečnog rata koji je uzdrmao Bliski istok. Dogovor dolazi nakon višemjesečnih povremenih pregovora pod posredovanjem Egipta i Katara, uz podršku Sjedinjenih Američkih Država, i neposredno prije inauguracije novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa, zakazane za 20. januar. Ako izraelski kabinet odobri sporazum, predviđa se period od 24 do 48 sati za eventualne žalbe Vrhovnom sudu. Implementacija sporazuma mogla bi započeti u nedjelju oslobađanjem prvih talaca. O dogovoru i tome kako će biti proveden, te o periodu koji slijedi sa CNN-ovom Christiane Amanpour razgovarao je državni sekretar SAD-a Antony Blinken.

“Prvo, pucnjava prestaje. Hamas, Izrael prestaju pucati. Izrael povlači svoje snage. Taoci se počinju oslobađati. Zatvorenici izlaze iz izraelskih zatvora i vraćaju se natrag. I šaljemo humanitarnu pomoć ljudima kojima je očajnički potrebna. Sve se to događa u razdoblju od šest sedmica. Ali također tokom tih šest sedmica, moramo pregovarati o sporazumima kako bismo došli do trajnog prekida vatre tako da Izrael povuče sve svoje snage iz Gaze, da se Hamas ne vrati unutra, i da postoji neophodno upravljanje, sigurnost, aranžmani za obnovu da Gaza može krenuti naprijed”, kazao je u uvodu američki zvaničnik.

Na pitanje da li je takav tok događaja već sređen, Blinken je odgovorio da se na planu intenzivno, ali “tiho” radilo posljednjih 6-7 mjeseci s arapskim i drugim partnerima.

- OGLAS -

“Mislim da smo postigli neke temeljne dogovore, ali nadamo se da će sam prekid vatre koncentrirati umove i natjerati ljude da se slože o tome što je potrebno da se postkonfliktni plan uspostavi na mjestu”, naglasio je.

A, da li će Trumpova administracija koja uskoro dolazi na čelo SAD-a nastaviti ove napore?

- Advertisement -

“Ovisit će o njima, ali ne samo o njima – ovisit će o stranama i svim ljudima kojih se to tiče. Mislim da postoji snažan poticaj među svim uključenima ne samo da postignemo ovaj prekid vatre koji ćemo, nadamo se, postići u nadolazećim satima ili sigurno danima, već da osiguramo da ono bude trajno. Izrael nema poticaja ostati zaglavljen u Gazi s pobunom zbog koje krvari, nastavljajući vršiti pritisak na njegovu ekonomiju, na njegove rezerve. Palestinski narod sigurno ne treba nastavak situacije u Gazi. Zemlje u cijeloj regiji to ne žele”, odgovorio je Blinken. 

Smatra da će uslijediti snažni pritisci da se osigura da primirje postane trajno, a najbolji način da se to postigne, podvlači, je kroz posao koji je započet. “Ali, na administraciji je da odluči hoće li to pokušati nastaviti, ima li neki drugi način da to učini. Ipak, najvažnije je postići prekid vatre, učiniti ga trajnim”, zaključuje.

Komentirajući stavove analitičara koji kažu da je ovo pokrenuo dolazak Donalda Trumpa na čelo SAD-a, ali i riječi izraelskog ministra nacionalne sigurnosti Itamara Ben-Gvira, koji je rekao da su on i ministar financija Bezalel Smotrich “uspješno spriječili sve dogovore o prekidu vatre u prošloj godini, a još uvijek želimo spriječiti ovaj”, Blinken naglašava:

“Dakle, da li se ovo trebalo dogoditi prije nekoliko mjeseci? Da. Je li se to moglo dogoditi prije nekoliko mjeseci? Da. Je li bilo prilika kada je svaka strana radila stvari koje su otežavale prelazak ovoga preko cilja? Da, uključujući Izrael. Ali uglavnom je to bio Hamas, a svakako u posljednjih nekoliko mjeseci, Hamas je odbio se angažirati. Napokon smo ga uspjeli ponovno uključiti. A posebno u ovim posljednjim sedmicama Hamas je bio stranka koja se kočila da konačno dođe do “da”, ali uspjeli smo doći do tačke u kojoj smo, kao što sam rekao, na rubu”.

Dodaje da je, pop pitanju dinamike, bilo važno postići dogovor koji će se odvijati u dvije faze.

“Da imamo ovih šest sedmica kada svi prestaju pucati, Izrael se povlači, taoci izlaze, zarobljenici se oslobađaju, humanitarna pomoć stiže i sklapaju se konačni dogovori za trajni prekid vatre. Mjesecima Hamas to nije htio prihvatiti. Predsjednik je istupio, izašao u javnost u maju – na samom kraju maja, početkom juna – s detaljnim prijedlogom za to. I onda smo obišli svijet i svi su to podržali, uključujući i Vijeće sigurnosti UN-a. I u tom trenutku Hamas je bio izoliran i potpisao se na taj okvir. I od tada, kao što sam rekao, radimo na tome da to realiziramo, da dobijemo konačne dogovore”, podsjetio je.

Smatra da postoje stvari koje su kočile dogovor, a to je da se Hamas, prema njegovim riječima, nadao da će dobiti širi rat s Libanonom i Hezballahom, s Iranom, te da će “uzdržavanjem samo porasti pritisak na Izrael da popusti i prihvati uvjete sporazuma o prekidu vatre/taocima prema Hamasovim uvjetima”, što se nije dogodilo.

Na konstataciju CNN-ove voditeljke da su upravo Ben Gvir i njemu slični – “ekstremistički razbojnici” koje je čak i SAD sankcionirao u prošlosti te da li je siguran hoće li Izrael povući ili da će ostati mjesecima ili godinama poslije, odgovara:

“Ono što vam mogu reći je sljedeće: Prvo, to je naša politika i to je bila naša politika vrlo jasna, uključujući načela koja sam iznio prije nekoliko mjeseci na samom početku sukoba u Tokiju, da ne može biti trajna okupacija Gaze, da se Izrael mora povući, da se teritorij Gaze ne smije mijenjati. I naravno, očito ga ne može voditi Hamas, koji ga koristi kao bazu terorizma. Sam dogovor o prekidu vatre zahtijeva od izraelskih snaga da se povuku i onda, pod pretpostavkom da postignete trajni prekid vatre, da se potpuno povuku. Ali to je ono što je tako kritično u ovom postkonfliktnom planu, potreba da se postigne dogovor o njegovim aranžmanima, jer mora postojati nešto što Izraelcima daje povjerenje da se mogu trajno povući i da Hamas ne dolazi natrag i da se ne ponovi prošla decenija”, zaključuje Blinken.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA