Međugodišnja stopa inflacije u Hrvatskoj mjerena indeksom potrošačkih cijena u januaru je iznosila četiri posto, objavio je danas Državni zavod za statistiku (DZS), čime je opći rast cijena na godišnjem niovu ubrzao četvrti mjesec zaredom, dok je prema harmoniziranom indeksu potrošačkih cijena inflacija u januaru bila pet posto, što je najviše u eurozoni, piše Index.hr.
DZS je objavio prvu procjenu indeksa potrošačkih cijena, prema kojoj je u siječnju 2025. godini stopa inflacije iznosila četiri posto u odnosu na januar 2024. godine, dok je u odnosu na prethodni mjesec, to jest decembar prošle godine, porasla za 0,1 posto.
U oktobru 2024. godine prekinut je višemjesečni trend usporavanja rasta cijena na godišnjoj razini, kada je inflacija porasla za 2,2 posto. Trend ubrzanja se nastavio i u novembru, s rastom za 2,8 posto, u decembru za 3,4 posto, a sada i u januaru ove godine.
Prema glavnim komponentama indeksa, procijenjena godišnja stopa inflacije za usluge iznosi 6,3 posto, za skupinu u kojoj su hrana, piće i duhan 4,7 posto, za energiju 4,5 posto, a industrijske neprehrambene proizvode bez energije 0,5 posto, navedeno je u priopćenju DZS-a. Na mjesečnom nivou, u odnosu na decembar 2024. godine, cijene energije su porasle za 2,2 posto, usluga za 1,4 posto, a komponente hrane, pića i duhana za jedan posto, dok su cijene industrijskih neprehrambenih proizvoda bez energije pale za 3,4 posto.
DZS je najavio da će konačne podatke o indeksu potrošačkih cijena u januaru prema klasifikaciji ECOICOP (klasifikacija individualne potrošnje prema namjeni – European Classification of Individual Consumption according to Purpose) objaviti 24. februara. Prema prvoj procjeni koju je danas objavio Eurostat, godišnja stopa inflacije u prosincu mjerena harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena (HICP) u Hrvatskoj je iznosila pet posto, najviše od svih zemalja članica eurozone.
U cijeloj eurozoni prosječna godišnja stopa inflacije u januaru iznosila je 2,5 posto. Nakon Hrvatske, najvišu inflaciju je zabilježila Belgija, 4,4 posto, Slovačka 4,1 posto, Austrija 3,5 posto, a Litva 3,4 posto.