Njemački kancelar Olaf Scholz izjavio je u ponedjeljak da Evropska unija (EU) ima kapacitet da uzvrati na američke carine.
Govoreći u Briselu uoči prvog sastanka lidera EU-a posvećenog odbrani, Scholz je rekao da će tema saradnje između EU-a i SAD-a biti intenzivno razmatrana.
“I SAD i Evropa imaju koristi od trgovine robom i uslugama. Ako trgovinske politike to otežaju, bit će loše za obje strane”, kazao je.
Scholz je naglasio sposobnost EU-a da reaguje na američke carine.
“Ono što je jasno jeste da, kao jaka ekonomska regija, možemo oblikovati svoje politike kao odgovor na carine vlastitim carinama. To je nešto što moramo i što ćemo učiniti. Cilj bi trebao biti postupanje na način koji vodi ka saradnji”, poručio je Scholz.
Ispunjavajući predizborno obećanje, američki predsjednik Donald Trump u subotu je potpisao izvršnu naredbu o uvođenju carina od 25 posto na uvoz iz Kanade i Meksika te 10 posto na kineske proizvode.
EU se sada priprema za mogući trgovinski rat.
U nedjelju navečer Trump je novinarima izjavio da će “definitivno” uvesti carine na evropske proizvode.
“Mogu vam to reći, jer su zaista iskorištavali situaciju. Znate, imamo deficit veći od 300 milijardi dolara”, rekao je Trump. “Evropska unija – to je pravo zlodjelo ono što su učinili.”
Lider Kršćansko-demokratske unije (CDU) Friedrich Merz izrazio je zabrinutost zbog mogućih američkih carina EU-u tokom kongresa svoje stranke u ponedjeljak, upozorivši da carine nikada nisu bile dobar način za rješavanje trgovinskih sporova.
Merz je istakao da bi Trumpove carine na kraju naštetile američkim potrošačima.
“EU mora ući u pregovore sa SAD-om kao jedinstven blok“, rekao je.
Trumpove prijetnje carinama dolaze uoči prijevremenih izbora u Njemačkoj.
Trostranačka koaliciona vlada pala je u novembru prošle godine zbog neslaganja oko budžeta i mjera ekonomskog oporavka.
Njemačka će održati prijevremene izbore 23. februara, a jedan od ključnih problema u kampanji je posrnula ekonomija.
Njemačka ekonomija zabilježila je pad drugu godinu zaredom u 2024.
Nakon pada od 0,2 posto u posljednjem kvartalu 2024, prijeti joj tehnička recesija ako se pad nastavi i u prvom kvartalu 2025.