Predstavnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine je na hitnoj sjednici razmatrao samo jednu tačku: izbor Branislava Borenovića za drugog zamjenika predsjedavajućeg Predstavničkog doma, čiji su predlagači poslanici: Sanja Vulić, Obren Petrović, Ljubica Miljanović, Milorad Kojić i Miroslav Vujičić.
Kako javlja reporterka N1, glasanje je završeno – ukupno je bio 41 glas za, 37 protiv i četiri suzdržana.
Podsjetimo, zahtjev za održavanje hitne sjednice uputili su poslanici Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) i Srpskog kluba u Predstavničkom domu nakon što je sa pozicije člana Kolegija tog doma smijenjen kadar SNSD-a Nebojša Radmanović.
“S obzirom na to da je razrješenjem drugog zamjenika predsjedavajućeg mjesto ostalo upražnjeno, te da su po Ustavu i Poslovniku predsjedavajući i zamjenici iz reda tri naroda, kao i da se na poziciji predsjedavajućeg rotiraju, predlažemo izbor drugog zamjenika predsjedavajućeg – Branislava Borenovića”, navodi se u zahtjevu poslanika SNSD-a i Srpskog kluba.
Poslanik Branislav Borenović (PDP) ranije je kazao da ne da nije zainteresovan, nego “mu ne pada na pamet da bude izabran na prijedlog SNSD-a”.
Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH je na sjednici 23. januara razriješio Nebojšu Radmanovića dužnosti člana Kolegija tog doma.
Zahtjev za njegovo razrješenje su uputili klubovi poslanika Socijaldemokratske partije BiH, Naše stranke i Naroda i pravde u Predstavničkom domu državnog parlamenta.
U obrazloženju su naveli da je u prethodnom periodu SNSD, kroz političko djelovanje, aktivno učestvovao u pokušajima blokiranja integracija Bosne i Hercegovine u Evropsku uniju, što je primarni vanjskopolitički cilj BiH.
Nepopunjavanje Kolegija Predstavničkog doma Državnog parlamenta članom iz srpskog naroda bio je razlog zbog kojeg poslanici SNSD-a u Predstavničkom domu, kao i tri delegata te stranke u Klubu srpskog naroda u Domu naroda nisu prisustvovali za danas zakazanoj zajedničkoj sjednici oba doma na kojoj su poslanici i delegati trebali postavljati pitanja članovima Vijeća ministara BiH, a oni odgovarati usmeno na samoj sjednici.
Njihovo neprisustvo dovelo je do toga da u Domu naroda nije bilo kvoruma, te zajednička sjednica nije ni održana.