Amerika je dobila nove obavještajne podatke koji sugerišu da se Izrael priprema za napad na iranska nuklearna postrojenja, čak i dok administracija Donalda Trampa (Trump) teži diplomatskom sporazumu s Teheranom.
Ovo je za CNN potvrdilo nekoliko dužnosnika iz Amerike koji su upoznati sa najnovijim obavještajnim podacima.
– Takav bi napad bio drzak prekid s predsjednikom Donaldom Trampom – rekli su američki dužnosnici.
Pokretanje regionalnog sukoba
Također bi mogao riskirati pokretanje šireg regionalnog sukoba na Bliskom istoku – nešto što Amerika nastoji izbjeći od kada je rat u Palestini rasplamsao napetosti počevši od 2023. godine.
Dužnosnici upozoravaju da nije jasno jesu li izraelski čelnici donijeli konačnu odluku i da zapravo postoji duboko neslaganje unutar američke vlade o vjerovatnosti da će Izrael na kraju djelovati. Hoće li i kako će Izrael napasti vjerojatno će ovisiti o tome što misli o američkim pregovorima s Teheranom o njegovom nuklearnom programu.
Mogućnost izraelskog napada na iransko nuklearno postrojenje značajno je porasla posljednjih mjeseci. Izgledi za sporazum između SAD-a i Irana koji je dogovorio Tramp, a koji ne uklanja sav iranski uran, čine mogućnost napada vjerojatnijom, rekla je druga osoba upoznata s američkim obavještajnim podacima o tom pitanju.
Povećana zabrinutost ne proizlazi samo iz javnih i privatnih poruka visokih izraelskih dužnosnika da razmatraju takav potez, već i iz presretnutih izraelskih komunikacija i opažanja izraelskih vojnih pokreta koji bi mogli sugerisati neizbježan napad, reklo je više izvora upoznatih s obavještajnim podacima.
Među vojnim pripremama koje su SAD primijetile su kretanje zračnog municije i završetak zračne vježbe, rekla su dva izvora.
Ipak, isti ti pokazatelji mogli bi jednostavno biti i pokušaj Izraela da izvrši pritisak na Iran da odustane od ključnih načela svog nuklearnog programa signalizirajući posljedice ako to ne učini – naglašavajući stalno promjenjive složenosti s kojima se Bijela kuća suočava.
Vojna akcija
Tramp je javno zaprijetio vojnom akcijom protiv Irana ako napori njegove administracije da pregovara o novom nuklearnom sporazumu kako bi se ograničio ili eliminisao Teheranov nuklearni program ne uspiju. Tramp je također postavio ograničenje koliko dugo će SAD biti uključen u diplomatske napore.
U pismu iranskom vrhovnom vođi ajatolahu Aliju Hamneiju sredinom marta, Tramp je postavio rok od 60 dana za uspjeh tih napora, prema izvoru upoznatom s komunikacijom. Prošlo je više od 60 dana od dostave tog pisma i 38 dana od početka prvog kruga pregovora.
Visoki zapadni diplomat koji se ranije ovog mjeseca sastao s predsjednikom rekao je da je Trump saopćio da će SAD dati tim pregovorima samo nekoliko sedmica za uspjeh prije nego što pribjegnu vojnim napadima, ali zasad je politika Bijele kuće politika diplomatije.
– To je Izrael stavilo “između čekića i nakovnja” – rekao je Džonatan Panikof (Jonathan Panikoff), bivši visoki obavještajni dužnosnik specijalizovan za regiju.
Premijer Izraela Benjamin Netanjahu (Netanyahu) pod pritiskom je da izbjegne sporazum između SAD-a i Irana koji Izrael ne smatra zadovoljavajućim, a istovremeno da ne otuđi Trampa – koji je već prekinuo s izraelskim premijerom oko ključnih sigurnosnih pitanja u regiji.
– Na kraju krajeva, izraelsko donošenje odluka bit će utemeljeno na američkim političkim odlukama i akcijama te na sporazumima koje predsjednik Tramp postiže ili ne postiže s Iranom – rekao je Panikof.
On je dodao da ne vjeruje da bi Netanjahu bio spreman riskirati potpuno narušavanje odnosa s SAD-om pokretanjem napada bez barem prešutnog odobrenja SAD-a.
Iran je u najslabijem vojnom položaju u desetljećima, nakon što je Izrael u oktobru bombardirao njegova postrojenja za proizvodnju projektila i protuzračnu odbranu, u kombinaciji s ekonomijom oslabljenom sankcijama i izraelskim desetkovanjem njegovih najmoćnijih regionalnih saveznika. Izrael, kažu američki dužnosnici, vidi priliku.
SAD pojačava prikupljanje obavještajnih podataka kako bi bio spreman pomoći ako izraelski čelnici odluče napasti, rekao je za CNN jedan visoki američki dužnosnik. Ali izvor upoznat s razmišljanjem Trumpove administracije rekao je za CNN da je malo vjerovatno da će SAD pomoći Izraelu u izvođenju napada na iranske nuklearne lokacije u ovom trenutku, osim ako Teheran ne iznese neku veću provokaciju.
Izrael nema kapacitet uništiti iranski nuklearni program bez američke pomoći, uključujući dopunjavanje gorivom u zraku i bombe potrebne za prodiranje u postrojenja duboko pod zemljom, što je potreba koja se odražava i u prethodnim izvještajima američkih obavještajnih službi, prema izvoru upoznatom s tim pitanjem.
Samostalno provođenje
Izraelski izvor rekao je za CNN da bi Izrael bio spreman samostalno provesti vojnu akciju ako bi SAD pregovarale o onome što je ovaj izvor opisao kao “loš dogovor” s Iranom koji Izrael ne može prihvatiti.
– Mislim da je vjerovatnije da će udariti kako bi pokušali raspasti dogovor ako misle da će se Tramp zadovoljiti „lošim dogovorom“ – rekao je drugi izvor, tvrdi CNN.